Купівля-продаж авто по генеральній довіреності - які ризики?

Стаття висвитлює ризики здійснення купівлі-продажу транспортного засобу по генеральній довіреності.

10.11.2020 15:32 1811

Консультация исполнителя

Альона Степанишина
Адвокат
На портале: 4 года
20 отзывов (20 +) (0 -)
Консультации: 117

Існує декілька можливих варіантів переоформлення транспортного засобу .Сьогодні поговоримо про дуже поширений, так би мовити “в народі”, продаж авто по генеральній довіреності: це дешево, швидко і іноді єдиний вихід оформити авто, якщо його власник на має реальної фізичної можливості бути присутнім у сервісному центрі МВС чи у нотаріуса у день підписання договору купівлі-продажу.

Як це відбувається: покупець сплачує власнику авто гроші, а власник, в свою чергу, видає йому нотаріально оформлену довіреність і своє свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу .  Одразу зазначимо, що довіреність не є документом, який посвідчує право власності на автомобіль, це лише надання власником права розпоряджатись транспортним засобом від його імені на певний строк. Більше того, власник має право в будь-який час відмінити таку довіреність.  Отже, з юридичної точки зору це не є договором купівлі-продажу. 

Окрім того, покупець повинен самостійно вжити заходи для перевірки відсутності арешту на транспортний засіб чи відповідності реальної технічної характеристики авто технічному паспорту. 

Не потрібно забувати, що завжди існує ризик, що у разі смерті власника (що є підставою для припинення дії довіреності) право власності на авто перейде до його спадкоємців. 

Перепродати авто по передорученню (у разі наявності такого права відповідно до тексту первинної довіреності) в даному випадку теж буде складно, адже факт смерті власника не буде таємницею для нотаріуса, до якого Ви звернетесь за передорученням, так як наразі нотаріусам надано доступ до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Ще одним нюансом, про який варто пам`ятати, є те, що придбаний Вами автомобіль по генеральній довіреності завжди може стати предметом поділу спільного майна подружжя у разі, якщо він був придбаний в період зареєстрованого шлюбу.

Мінуси цього варіанту очевидні і для продавця транспортного засобу. Юридично він залишається власником авто, а отже, у разі скоєння злочину/правопорушення за участю автомобіля, відчуженого ним по генеральній довіреності, він легко може стати особою, яка буде притягатися до відповідальності/відповідачем в суді.

Враховуючи всі ці аргументи, купувати автомобіль по генеральній довіреності є досить ризикованим кроком і, на нашу думку, може бути виправданим лише при наявності повної довіри з боку сторін. І навіть у цьому випадку радимо Вам не затягувати процес переоформлення права власності на авто. 

У цьому контексті звернемо увагу ще на один нюанс: якщо Ви є представником по генеральній довіреності, Ви не можете поставити транспортний засіб на облік на своє ім`я відповідно до вимог цивільного законодавства: представник не може вчиняти правочин від імені особи, яку він представляє, у своїх інтересах (як вихід, можете представником в генеральній довіреності вказати когось з близьких).

Якщо подобається, тисни кнопку
Не нашли ответа на свой вопрос? Тогда задайте платный или бесплатный вопрос
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram