невикористана соціальна відпустка

Скажите пожалуйста сгорает ли отпуск на детей по исполению старшему ребенку 15 лет,неиспользованого отпуска 60 дней,ребенку через месяц 15 лет,могу ли я в последующие года брать этот отпуск,как неиспользований.Не брала,т.к не знала,а работодатель молчал..Очень хочу восстановить справедливость,т.к работодатель осознанно это сделал,а на вопросы об этом отпуске,говорил,что даст его только после того,как я заберу все основные отпуска,которые мне также задолжали..

24.09.2019 13:35 1447

Консультация исполнителя

Марина Бекало
Адвокат Одеса
На портале: 5 лет
829 отзывов (828 +) (1 -)
Консультации: 2123
Топ 3 специализации:
  • Податкове право
  • Зовніншньоекономічна діяльність
  • Військове право

Доброго дня. 


1. Що стосується права на соціальну відпустку.


Згідно до статті  19 Закону України «Про відпустки», жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або яка усиновила дитину, матері особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (стаття 73 Кодексу законів про працю України).


За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.


 Згідно з частиною  7 статті  20  Закону України «Про відпустки», додаткові відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи надаються понад щорічні відпустки, передбачені статтями 6, 7 і 8 цього Закону, а також понад щорічні відпустки, встановлені іншими законами та нормативно-правовими актами, і переносяться на інший період або продовжуються у порядку, визначеному статтею 11 цього Закону (тобто, в порядку,  визначеному для щорічних відпусток).


Так, зазначена відпустка є соціальною і надається в будь-який час календарного року, незалежно від відпрацьованого часу.


 Звертаю Вашу увагу на те, що чинним законодавством не визначено строку давності, після якого працівник втрачає право на додаткові соціальні відпустки. Якщо Ви з якихось причин не скористалися своїм правом на таку відпустку за попередній рік чи за кілька попередніх років, Ви має право використати її, а в разі звільнення, незалежно від підстав, Вам має бути виплачено компенсацію за всі невикористані дні цієї відпустки.


Статтею 24 Закону України «Про відпустки», а також  статтею 83 Кодексу законів про працю України,   визначений порядок виплати грошової компенсації  за невикористані щорічні відпустки ( який застосовується також до виплати грошової компенсації  невикористаної соціальної відпустки).


Так, у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.


Таким чином, якщо працівник звільняється з роботи у відповідному році і має невикористану соціальну відпустку, йому має бути виплачена за неї грошова компенсація.


 Згідно до ст.. 24 Закону України «Про відпустки»,  у разі переведення працівника на роботу на інше підприємство грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток за його бажанням повинна бути перерахована на рахунок підприємства, на яке перейшов працівник.


Звертаю Вашу  увагу на те, що грошова компенсація за невикористану соціальну відпустку виплачується тільки при звільненні працівника.


Грошову компенсацію працівнику, який не звільняється можливо отримати тільки за невикористану щорічну відпустку (без урахування днів використаної соціальної відпустки).


Таким чином, Ви маєте право  використати соціальну відпустку , адже   законодавством не передбачено строків давності, після якого втрачається право на соціальну відпустку на дітей. Тому, якщо Ви не скористалися цим правом протягом шести років,  та не звільняєтесь, то ви маєте право у будь-який час (навіть у майбутньому)  незалежно від щорічної відпустки , використати соціальну відпустку повністю або частково враховуючи той рік, в якому дитині виповняється 15 років (тобто, за 2019 рік включно).  


У разі звільнення, роботодавець зобов’язаний виплатити Вам  (окрім компенсації за невикористану щорічну відпустку), також компенсацію  за невикористану соціальну відпустку за всі роки трудових відносин.


2. Також необхідно зазначити, що за порушення роботодавцем трудового законодавства,  передбачена відповідальність.


Так, за порушення права на щорічні та соціальні відпустки до роботодавця застосовуються фінансові  санкції, передбачені частиною 9 статті 265 Кодексу законів про працю України, а саме у розмірі мінімальної заробітної плати ( на сьогоднішній день  це - 4173 грн.)


А також адміністративна відповідальність, передбачена частиною 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме штрафні санкції у розмірі від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 грн.-1700грн.)


За порушення зобов’язання щодо виплати грошової компенсації за невикористані відпустки, передбачена наступна відповідальність:


Фінансова:  ч. 4 ст..265 Кодексу законів про працю України,  у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення –( 12 519 грн.)


Адміністративна: ч. 3 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 - 5100 грн.).


Сплата штрафу не звільняє від усунення порушень законодавства про працю.


Також звертаю увагу на те, що в порядку ст.. 5 , 16 Закону України «Про звернення громадян», Ви маєте право звернутися до територіального  органу Державної служби з питань праці, з відповідною скаргою  на незаконні дії роботодавця, та яка, в свою чергу,  має повноваження  провести перевірку та притягнути роботодавця до відповідальності, встановлену законом.


З повагою,


Адвокат Бекало М.І.

Якщо подобається, тисни кнопку
  • Алина
    5 лет

    Дуже дякую Марині за детальне роз'яснення по моєму питанню.Все написано дуже зрозуміло і розлого,видно,що людина справжній фахівець у своїй професії.Так тримати,успіхів Вам у подальших справах.Дуже корисний сайт,були певні проблеми з публікацією питання ,але вирішили ,звязалися,пояснили..Велике всім дякую,буду рекомендувати!

    Показать ответ на отзыв
    • Адвокат Одеса
      На портале: : 5 лет
      829 отзывов (828 +) (1 -)
      Оставил коментарий: : 24.09.2019 14:12

      Дякую за відгук. Бажаю успіхів! Всього Вам найкращого!