8 травня 2024 року на засіданні Верховної Ради було ухвалено Закон про добровільну мобілізацію ув’язнених. Законопроект №11079-1, прийнятий до першого читання 10 квітня, отримав близько 500 правок, з яких враховано майже 80. Голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк повідомила, що згідно із законом, «Вступити до лав ЗСУ, окрім осіб, що вчинили умисні вбивства, ґвалтівників і педофілів, не зможуть корупціонери, ті, хто вчинив злочини проти національної безпеки України, а також особи, які займали особливо відповідальні посади, - зокрема, депутати та міністри».
Також зазначено, що у фінальній версії законопроекту, право на умовно-дострокове звільнення для служби у ЗСУ мають особи, які скоїли ненавмисне вбивство. Виняток – особи, які знаходились під дією препаратів, знижуючих швидкість реакції і увагу, або наркотичних речовин. Також під заборону підпадають ті, хто відбуває покарання за вбивства з особливою жорстокістю, умисні вбивства, зґвалтування, тероризм і педофілію.
До прийнятних правок потрапила заборона УДЗ для військової служби осіб, які займали відповідальні посади, включаючи депутатів, міністрів, їх заступників і помічників. А також ув’язненим, які знаходяться під вартою за посягання на життя поліцейських та правоохоронців.
Не дозволяється вступати до лав ЗСУ засудженим за виробництво, зберігання і розповсюдження наркотиків, шпигунство, дії, спрямовані на захоплення державної влади, зміну чи повалення конституційного ладу, а також посягання на життя державних діячів.
Інші особи, які потенційно підлягають мобілізації, повинні мати до завершення терміну покарання не більше 3 років. Відмовляти без права перегляду будуть довічно ув’язненим, а також тим, чий термін перебування у місцях позбавлення волі перевищує 3 роки.
Особи, які підпадають під умовно-дострокове звільнення й ухиляються від укладання контракту, несуть кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі строком від 5 до 10 років.
Якщо умовно-достроково звільнений під час служби у ЗСУ скоїть новий злочин, до невідбутої частини покарання приєднають строк за новим вироком.
Також у документі зазначається, що достроково звільнені для служби у ЗСУ набувають статусу військовослужбовців, отже для них передбачена відповідна кримінальна відповідальність за правопорушення.
Згідно із законом, вступити до лав ЗСУ засуджені можуть за власним бажанням та судовим вироком. Для цього необхідно подати заяву та пройти медичний огляд. Мобілізації підлягають тільки психічно здорові в’язні із достатнім рівнем фізичної підготовки.
У разі успішного проходження медичного огляду, заява на УДЗ розглядається установою виконання покарань за обов’язкової присутності представника військової частини, де буде проходити служба, а також представника ТЦК.
Представниця комітету ВР зазначає, що після задоволення заяви вона потрапляє до суду, який безпосередньо виносить рішення. У засіданні має брати участь прокурор і представник установи виконання покарань, а засудженому можна бути присутнім в онлайн-режимі.
Рішення про умовно-дострокове звільнення надсилається до ТЦК протягом 24 годин, а також ухвалу отримує установа виконання покарань. Якщо від суду отримане позитивне рішення, особа має право укладати контракт на вступ до ЗСУ на посаду офіцерського, рядового, сержантського або старшинського складу відповідно до звання, з яким вона перебуває на військовому обліку.
Із установи виконання покарань звільнений передається до підрозділу Національної гвардії України, який може застосовувати засоби впливу і зброю під час доставлення особи до місця проходження служби.
У статусі військовослужбовців достроково звільнені мають право проходити службу тільки у спеціалізованих військових частинах. Нагляд за ними здійснює командир частини і такі особи беруться на окремий облік.
Під час служби у ЗСУ контракт із колишнім засудженим може припинитися на умові:
Щорічна відпустка особам з УДЗ надаватися не буде, але таким військовослужбовцям може бути надана відпустка на лікування після поранення, травми або контузії. Вона надається за місцем перебування службовця і на підставі висновку ВЛК.
Ваше запитання отримають всі консультанти В2В
Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації
Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк
В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В