Як оспорити дарчу в Україні

Як оспорити дарчу в Україні
Як оспорити дарчу в Україні
Ми пропонуємо
Онлайн консультант 24/7
Аналіз та підготовка документів
Онлайн чат з консультантом
Безпечна та зручна оплата

Дарницьку або договір дарування має на увазі передачу прав власності на майно від однієї особи, іншій на безоплатній основі. Подарунок може перейти у право власності нового господаря негайно або через час за умовами дарувальника. Основною вимогою до дарчої є повна безоплатність.

Оформлення дарчої може викликати безліч питань, відповіді на які дасть кваліфікований юрист. Але спочатку пропонуємо дізнатися, в яких випадках в Україні можливо оскаржити договір дарування.

Що являє собою договір дарування

Чи заперечується дарська в Україні, чи можна відкликати або оскаржити даровану на будинок, квартиру — ці питання у жителів країни виникають із завидною регулярністю. Вирішити їх самостійно, без участі юриста практично неможливо. Тому у всіх спірних ситуаціях правильно звернутися до спеціаліста в галузі юриспруденції.

Договір дарування в Україні регулюється областю Цивільного права. Даровану на будинок, квартиру або інше майно необхідно завірити нотаріально згідно ч.2 ст.719 Цивільного кодексу України.

Дарницька угода передбачає участь у угоді:

  • Дарувальника - того, хто хоче передати майно на безоплатній основі;
  • Обдаровуваного - того, кого вказує дарувальник як новий власник майна або наділяє його майновими правами.

Оформлення угоди відбувається з допомогою нотаріуса. Важлива умова — у тому регіоні, де відбуватиметься оформлення дарчого договору, має бути або об'єкт дарування (вдома, квартира, ділянка землі), або бути зареєстрований будь-хто з учасників угоди.

Основною відмінністю дарної можна назвати абсолютну безоплатність, коли процес дарування відбувається без зустрічних зобов'язань. 

Коли обдарований замість майна зобов'язується передати дарувальнику якусь річ чи надавати будь-які послуги, наприклад довічний догляд, то ця угода не визнається законом як дарчою.

Визнати даровану в Україні нерухоме майно, будинок або квартиру недійсною, можна в таких випадках:

  • якщо на життя дарувальника або його найближчих родичів замахуються;
  • якщо має місце безвідповідальне відношення до подарованого майна;
  • якщо підписаний договір містить у собі умову щодо скасування дарчої у разі, коли тривалість життя дарувальника більша, ніж обдаровуваного;
  • якщо відбулися суттєві зміни у сімейному статусі дарувальника, які позначилися на його рівні життя.

Крім цього є ще кілька причин, з яких договір дарування нерухомого майна може бути визнаний недійсним.

Як скасувати або оскаржити дарчу в Україні

Договір, укладений правильно і заснований на добровільному виявленні дієздатних осіб, анулювати дуже складно. Тому сторона, яка бажає оскаржити цю угоду, має надати для цього певні докази.

Якщо підстави надані, припинити дію договору може суд. Отримавши документ на руки, дарувальникові та його спадкоємцям необхідно подати заяву до суду, де йдеться про те, що дарчий договір скасовується.

Як правило, такі заяви підлягають швидкому розгляду та вирішуються на користь заявника.

Є низка підстав, згідно з якими можливо анулювати договір дарівною в Україні та повернути будинок, квартиру або інший об'єкт дарування в особисту власність дарувальника. Серед них:

Недієздатність дарувальника

  • Якщо особа, яка бажає оформити документ дарування майна, має серйозні фізичні чи ментальні проблеми зі здоров'ям, то можна поставити під сумнів законність правочину. 
  • Також договір не має юридичної сили, якщо немає згоди законного опікуна чи піклувальника того, хто підписує угоду про дарування.
  • Заперечити документ можна, коли є підозри, що дії опікуна чи піклувальника були спрямовані проти інтересу дарувальника.

Неправильність заповнення форм у документах

У цьому випадку можна говорити про підроблений договір або відсутність держреєстрації документа дарування.

Запевнення нотаріуса для дарування хоч і бажане, але не може бути обов'язковим. Хоча у 2022 році, у судовій практиці, відсутність нотаріального посвідчення є серйозним приводом засумніватися у законності угоди.

Неправильність форм заповнення документації не завжди може бути приводом для визнання дарчою недійсною, тому в будь-якому спірному питанні краще консультуватися з кваліфікованим юристом.

Обман, примус чи насильство

У разі, коли є докази того, що підписання договору відбувалося внаслідок насильства, примусу чи обману, його дію можна анулювати.

Ситуації, коли шахраї обманним шляхом пропонують підписати документ людям похилого віку, зустрічаються в Україні досить часто. Тому ймовірність того, що в суді угода буде визнана недійсною, є досить високою.

Уявна угода

Ще одна шахрайська схема — складання та підписання уявної угоди. Найчастіше замість договору купівлі-продажу або розміну/обміну житла, полягає дарче угоду. 

Цей договір можна визнати недійсним, а нерухомість повернути у власність «дарувальника». Але при цьому, власник майна повинен буде видати обдаровуваній особі кошти у розмірі, які він реально сплатив за угоду купівлі-продажу, яка не була оформлена на законних підставах.

У які терміни заперечується дарчість в Україні

У договору дарування є свій термін давності. Якщо після трьох років з моменту підписання угоди та реєстрації в реєстрі, дарувальник або інша відповідальна особа не оскаржили зазначені в договорі моменти, то повернути «дар» у власність колишнього власника, не можна.

Якщо ви опинилися в подібній ситуації, перш ніж остаточно зневіритися, рекомендуємо проконсультуватися з юристом. Усі правила мають виняток і терміни договору дарування, зокрема. 

Заперечити угоду, навіть якщо минуло 3 роки, можливо в таких випадках:

  • Коли дарувальник хоче відкликати угоду (до трирічного терміну), але друга сторона, яка прийняла «дар», активно перешкоджає розриву угоди. І тут термін позовної давності може бути збільшено до п'яти років.
  • Коли подання позову виходить від сторонньої сторони, яка не брала участі в угоді та не є родичем дарувальника. Заперечити договір можна протягом року з дати, коли третя сторона дізналася про існування угоди.
  • Коли подання позову походить від родича дарувальника. В даному випадку заперечення позову можливе протягом трьох років з дати, коли родич дізнався про наявність договору дарчого.

При цьому варто пам'ятати, що якщо угода про дарування набула чинності десять і більше років тому, то оскаржити її неможливо.

Що може бути приводом заперечити дарчу

Можливо чи ні оскаржити договір — це питання необхідно вирішувати в судовому порядку. Для скасування угоди, у особи, яка є ініціатором, мають бути вагомі докази та докази незаконно проведеної угоди. 

Серед підстав, на які спирається суд у разі заперечення дарчого, виділимо такі.

  • Дарна - це завжди безоплатне дарування. Дарницький договір не може містити в собі будь-які додаткові умови замість квартири, будинку або іншого майна. Важливо розуміти, що дарчість не є договором довічного утримання або якоїсь іншої угоди.
  • Підміна договору дарування інший документ. Наприклад:
    • Дарувальник готовий передати у власність нерухоме майно лише після смерті. У цьому випадку може йтися про заміну заповіту;
    • Дарувальник згоден передати права на нерухоме майно тільки в тому випадку, коли сам залишиться проживати на території з обов'язковим відходом з боку обдаровуваного. У цьому випадку йдеться про довічний зміст або договір ренти;
    • Договір містить пункт, за яким обдарований зобов'язаний виплачувати дарувальнику певну грошову суму. У разі підмінюється договір купівлі-продажу, мена.
  • Договір дарування підписує особа, яка не має на це прав. Законодавчо визначено коло осіб, які можуть укладати подібні угоди. Коли договір складено з таким дарувальником, то його з більшою ймовірністю суд визнає незаконним. До категорії осіб, які не можуть виступати в ролі дарувальника відносяться:
    • неповнолітні діти та від їхньої особи - батьки, законні опікуни, представники;
    • недієздатні громадяни та їх законні представники;
    • громадяни, які працюють у муніципальних та державних структурах, які займають певні посади;
    • комерційна структура, коли дар здійснюється на користь іншої комерційної організації.

Крім цього, приймати як подарунок нерухоме майно не можуть особи, які працюють у соціальних, медичних, освітніх установах, від своїх підопічних, які проходять лікування чи навчання. Подарувати їм майно не можуть також і родичі підопічних, пацієнтів та учнів.

  • Коли дарувальник не мав прав на розпорядження нерухомим майном.
    • Право дарувальника на володіння нерухомим майном є спірним.
    • Чоловік/дружина дарувальника не дали своєї згоди на підписання дарчої. Коли нерухомість була куплена в шлюбі, обоє повинні бути згодні на оформлення дарчої. Інакше таку угоду можна заперечити.
    • Не всі власники квартири будинку або земельної ділянки погоджуються з договором дарування. У випадку, коли обдарований був у курсі цієї ситуації, але все одно пішов за угоду, визнати її нікчемною буде дуже просто.

Ситуації з даруванням майна може бути неоднозначними, спірними. Тому в будь-якому разі рекомендується звернення до юриста для прояснення можливості оскаржити дарство.

У яких випадках угоду можна визнати удаваною або уявною

Ще один вагомий привід оскаржити дарну — визнання угоди уявною чи удаваною. Що це означає, розглянемо.

Під уявною угодою розуміють таку, яка за фактом не існувала. Як приклад ситуація. Коли щодо дара, що не відбувся, є рішення суду, за яким той зобов'язаний виплатити деяку суму грошей, а у нього у володінні є будинок або квартира, яку можна відсудити у формі боргу. Уявний дарувальник підписує дарчий договір із родичем або іншою близькою людиною, щоб квартира не перейшла по суду як борг. Тоді продовжує користуватися житлом. 

Цей договір визнається судом як фіктивний, укладений з метою ухилення від виплат за боргами.

Під удаваним правочином розуміють таку, якою намагаються прикрити інший, з юридичної точки зору, договір. Як приклад ситуація. На папері складається дарча, але насправді сторони домовляються про довічний утримання, оплату комуналки, виплату боргу та інші грошові виплати за житло. 

У яких випадках дарувальник може оскаржити угоду дарчої

Скасування дарчого договору з ініціативи дарувальника можливе у певних ситуаціях. Розглянемо основні.

  • Усі ситуації, які пов'язані з замахом на життя або здоров'я дарувальника з боку обдаровуваного, є вагомим приводом розірвати угоду щодо безоплатної передачі майна. У разі, якщо кримінальні наміри та дії обдаровуваного призвели до смерті дарувальника, до суду можуть звернутися родичі останнього та оскаржити договір. 
  • До розриву угоди можуть призвести недбалі дії обдаровуваного по відношенню до майна, яке він отримав безоплатно. Сюди відносяться підпали, погроми та інші дії, що призводять до псування майна. 
  • У разі смерті обдаровуваного дарувальник має право повернути майно у своє володіння. Якщо при складанні договору було внесено пункт про можливу смерть обдаровуваного, яка відбувається раніше за дарувальника, то угоду можна без проблем анулювати. 

Процес заперечення дарчої відбувається у судовому порядку. Позов потрібно подати до суду за місцезнаходженням майна, яке йде в дар. Для розгляду судом ситуації, що склалася, позивач також повинен надати докази, за якими договір дарування може бути оскаржений і анульований.

Документи для заперечення дарчої

Перш ніж йти до суду, необхідно підготувати такі документи:

  1. Позовна заява. Про те, як його правильно скласти, дізнайтеся у юриста.
  2. Документ, що підтверджує особу позивача, — оригінал паспорта.
  3. Угода про дарування, оригінал чи дублікат.
  4. Папір на квартиру.
  5. Квитанції про оплату необхідних держмит.
  6. Доказову основу для заперечення. Сюди може входити як друкована документація, так і фото, відео або аудіо записи, які доводять можливість заперечення, показання свідків та ін.

Крім цього суд також може запросити надати додаткову інформацію про дарувальника, позивача або обдаровуваного.

У разі коли суд винесе рішення на користь розірвання угоди, то обидві сторони можуть виконати такі постанови:

  • обдарований зобов'язаний повернути квартиру її колишньому власнику;
  • відшкодування збитків, пов'язаних із псуванням майна (при доведеному факті цього порушення).

Якщо у вас виникнуть питання щодо оформлення угоди про дарування майна, складності із запереченням або укладанням позовної заяви. Звертайтеся за консультацією до юристів. Не затягуйте вирішення питання, інакше може бути надто пізно.

Зробіть перший крок до вирішення проблеми -

проконсультуйтесь у фахівця зараз.

Задати питання

Як ми працюємо
Поставте
питання
1

Ваше запитання отримають всі консультанти В2В

Встановіть свою
ціну
2

Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації

Оплатіть
3

Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк

Отримайте
консультацію
4

В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В

Наші відгуки

Дякую, дякую за оперативність та максимальну зрозумілість відповіді

Юрій , 02.07.2020 10:00

Все виконано швидко

Александр , 12.05.2022 12:20

консультація була надана в повному обсязі, дякую

Іван , 11.12.2023 12:41

дякую

сергій , 13.06.2019 21:24

Дуже дякую

Сергій , 07.05.2022 12:41

Дякую!

Наталія , 30.03.2021 23:16

Дякую вам за вашу роботу

Анатолій , 02.06.2022 14:22

Отличный консультант, спасибо большое! Писал ему в тг - ответил адекватно

Никита , 27.05.2022 23:05

Дякую за оперативну розгорнуту відповідь.

Анна , 06.06.2022 11:22

Очень качественная консультация

Алексей , 27.03.2022 15:21
Наші переваги
Дипломовані спеціалісти
Працюємо цілодобово
Персональний кабінет
Конфіденційність
88 321

Вирiшених питань

Задати питання

Часті запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram