Псування майна — яка відповідальність чекає на порушника

Псування майна — яка відповідальність чекає на порушника
Псування майна — яка відповідальність чекає на порушника
Ми пропонуємо
Онлайн консультант 24/7
Аналіз та підготовка документів
Онлайн чат з консультантом
Безпечна та зручна оплата

Написи на машинах, стінах будинку, парканах, розбиті вікна чи вітрини магазинів — для когось, це бути витівка та розвага. Але насправді Закон визначає такі дії як псування майна та тягне за собою певні наслідки.

Поговоримо про те, що таке псування майна та які наслідки можуть бути за випадково чи навмисно зіпсовані майнові цінності.

Який буває відповідальність за псування майна

Псування чужого майна може бути віднесена до галузі кримінального права, тому ставиться надто легковажно до такої «розваги» точно не варто.

Щоб визначити фактично завдані збитки, призначається експертиза, результат якої визначить розмір пошкоджень на момент протиправних дій або втрати майна з огляду на амортизацію. При цьому обов'язково враховується, наскільки компенсація буде значущою для потерпілого.

Відповідальність за скоєне то, можливо:

  • кримінальної, якщо у діях злочинця простежується злий умисел;
  • адміністративної та цивільно-правової, внаслідок якої винуватець зобов'язаний відшкодувати заподіяну шкоду.

Щоб детальніше розглянути це питання, розберемося з термінами:

  • ушкодження майна — дії, що призвели до того, що річ неможливо використати за прямим призначенням, але її функціональні можливості можна відновити;
  • знищення - дії, що призвели до абсолютної непридатності речі, без можливості відновлення;
  • умисел - усвідомлені дії, які були здійснені після планування злочину. Намір буває прямим чи непрямим, але у разі псування майна, такі відмінності немає вирішального значення.

У випадку, коли злочинець пошкодив майно того, щоб дістатися до будь-яких матеріальних цінностей (наприклад, розбив вітрину в магазині, щоб вкрасти касу), ці дії можуть розцінюватися за статтею розкрадання.

Як вирізняються злочини

При визначенні покарання, враховується як ступінь псування майна, але й кому воно належить — державне чи особисте майно.

Якщо є пошкодження громадського транспорту, або протиправні дії були спрямовані у бік громадських місць - парків, скверів, будівель, споруд, наприклад на стінах з'явилися написи, що оскверняють і т.д.. То в даному випадку можна говорити про державне майно. Справа буде розглянута за статтею вандалізм.

Відповідати за це діяння в Україні можуть особи, яким на момент скоєння злочину виповнилося 14 років.

  • У разі, коли діяння було скоєно однією людиною, то як покарання може бути застосований арешт терміном на 3 місяці.
  • Що стосується, коли діяння було скоєно групою осіб, майно спотворили, зламали, чи знищили. Коли дії учасників було скоєно під час расових, ідеологічних та інших протистоянь соціального характеру, учасникам загрожує тюремний термін на 3 роки.

Перейдемо від вандалізму безпосередньо до псування майна, яка могла бути скоєна випадково, або навмисне.

  • Псування з необережності. Якщо необдумані дії обвинуваченого призвели до того, що було зіпсовано або знищено чуже майно і при цьому загинули люди або отримали тяжкі тілесні ушкодження, то як покарання призначають виправні роботи протягом двох років, або обмеження волі до 4 років, або позбавлення волі до 2 років. років.

Ненавмисне псування або знищення майна також можуть бути визначені як кримінальне діяння. Кримінальна відповідальність настає, якщо дії призвели до загибелі людей, або збитки та руйнування занадто масштабні, або спричиняють тяжкі тілесні ушкодження групі осіб.

  • Навмисне псування. У разі має значення масштаби злочину. Пошкодження або знищення майна, що відбувалися навмисне, тягнуть за собою виплату штрафів до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або проведення громадських робіт, строків від 120 до 240 годин, або виправними роботами протягом 2 років, або обмеженням волі до 2 років, або тюремним. ув'язненням до 2 років.

Якщо злочинне діяння, яке було скоєно навмисне, небезпечним для громадськості способом — підпал, вибух тощо, спричинило загибель людей, великі майнові збитки, то покарання може бути суворішим. Позбавлення волі на 3-10 років.

Як предмет злочину може виступати будь-яке чуже майно, яке належить злочинцеві — нерухоме чи рухоме. Винятком є ​​деякі види, які Кримінальний Кодекс розглядає як спеціальні.

У разі псування чи знищення власного майна правопорушника немає складу злочину.

До ознак навмисного псування майна відносяться:

  • підпал, вибух та інші суспільно небезпечні діяння, що спричинили знищення або заподіяння шкоди майновим цінностям;
  • дії, які завдали шкоди особливо великих розмірах;
  • дії, що спричинили загибель людей, або тяжкі наслідки для здоров'я людей.

Як визначити суму збитків

Для визначення суми за завдані збитки проводиться оцінна експертиза, яку призначають у ході попереднього слідства.

Експерту необхідно оцінити вартість майна на момент скоєння злочину з урахуванням амортизації та можливості відновити цілісність майнових цінностей.

Найчастіше, експерти з кримінальних справ проводять оцінку такого майна:

  • Автомобілі. У переважній більшості випадків як псування виступає підпал, у результаті якого найскладніше оцінити суму шкоди. Як правило, експерти спираються на середньоринкову вартість авто у тому населеному пункті, де вона знаходиться. Крім цього доказом можуть бути різні документи про проведення ремонту, інформація про участь у ДТП та ін.
  • Техніка та апаратура (відео, аудіо). Експерт враховує до якої марки належить техніка, її вік та стан на момент псування.
  • Нерухоме майно - будинки, будинки, споруди. Експерт оцінює розмір збитків, виходячи з кадастрової вартості на момент події. Якщо пошкоджено не всю будівлю, а її окремі елементи, то також враховується вартість ремонтних робіт.
  • Одяг та інші дорогі речі. Оцінити розмір у разі допоможе наявність чека на виріб.

Оцінка збитків завжди відбувається індивідуально, залежно від того, що було пошкоджено як і наскільки функціонал майна реально відновити.

Як скласти позовну заяву

Назва - "Заява про злочин". Для складання документа про притягнення до відповідальності за псування майна важливо знати, які пункти обов'язкові для написання:

  • у шапці обов'язково необхідно вказати кому подається заява і від кого (дані потерпілого);
  • в основному потерпілий викладає суть звернення. Текст заяви має бути максимально лаконічним, без емоцій. Допускається вказувати дати, імена осіб, які можуть бути причетні до події, вартість збитків;
  • обов'язково - наявність вимоги, наприклад, притягнення злочинців до адміністративної або кримінальної відповідальності.
  • дата та підпис заявника з розшифровкою.

Відповідно до законодавства, немає певних вимог щодо того, як має бути складена заява, які слова чи фрази у ньому необхідно використати. Але не слід забувати, що це документ офіційний, де потрібні факти про склад порушення, без зайвих емоцій.

Як і що писати в шапці позову, можна дізнатися на сайті поліції або звернувшись до найближчого відділення. Також допомогти у складанні заяви може юрист, який не тільки підкаже реквізити куди і кому направити позов, але також зможе викласти вашу розповідь у найкращій для офіційного паперу формі.

Якщо заявник може надати показання свідків, необхідно в заяві вказати їх показання, дані, телефон для зв'язку.

У заяві обов'язково необхідно вказати, які матеріали ви додаєте до справи, щоб нічого випадково або спеціально не було втрачено.

Крім того, у документі рекомендується вказати, що заявник розуміє відповідальність за помилкове подання відомостей про псування майна.

Спираючись на інформацію, показану свідків, винуватців можуть притягнути до адміністративної та кримінальної відповідальності. При цьому слід пам'ятати, що у справах, пов'язаних із псуванням майна важливим пунктом є відшкодування збитків, а не лише покарання злочинця. Для цього може знадобитися повторне звернення до суду з метою отримання матеріальної компенсації.

Зробіть перший крок до вирішення проблеми -

проконсультуйтесь у фахівця зараз.

Задати питання

Як ми працюємо
Поставте
питання
1

Ваше запитання отримають всі консультанти В2В

Встановіть свою
ціну
2

Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації

Оплатіть
3

Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк

Отримайте
консультацію
4

В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В

Наші відгуки

Дякую, але ви відповіли за сумісництво а я запитувала про суміщення посад

Богдана , 26.03.2024 10:40

Дякую. Яка додаткова інформація потрібна? Витяги по страхові внески?

олександра , 02.08.2021 17:07

Дуже вдячний

Сергій , 07.05.2022 12:34

Отримав вичерпну відповідь на всі питання, рекомендую!

Юрій , 22.05.2023 18:57

Рекомендую Марину до співпраці, відповіла вичерпно на всі мої питання, консультацією в повній мір...

Олексій , 02.05.2022 21:13

Спасибо за качественную консультацию

Артем , 13.06.2022 21:54

Дякую Вам за допомогу.Відповідь розгорнута і зрозуміла.

Дмитро , 23.08.2023 18:42

Спасибо за помощь .Очень доходчиво и по делу .Всего хорошего!

Дмитрий , 30.01.2022 19:39

Дякую за консультацію. Зрозуміла, що незнаваючи на те що моя трудова книжка була повностю оціфро...

Олена , 13.03.2024 16:09

Отримав вичерпну відповідь. Дуже дякую.

Виталий , 12.04.2020 20:28
Наші переваги
Дипломовані спеціалісти
Працюємо цілодобово
Персональний кабінет
Конфіденційність
88 321

Вирiшених питань

Задати питання

Часті запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram