Переоформлення автомобіля: як зробити та з чого почати

Переоформлення автомобіля: як зробити та з чого почати
Переоформлення автомобіля: як зробити та з чого почати
Ми пропонуємо
Онлайн консультант 24/7
Аналіз та підготовка документів
Онлайн чат з консультантом
Безпечна та зручна оплата

Кожен автомобіль, куплений в Україні або привезений з-за кордону, обов'язково має пройти реєстрацію у територіальному сервісному центрі МВС (МРЕО). Будь-які махінації з документацією на авто, оформленням номерів та інші неправомірні дії автомобіліста без участі МВС караються законом. Тема перереєстрації та переоформлення машини цікавить багатьох автомобілістів, вона актуальна завжди: якщо ви хочете продати, купити авто, передати в користування або здати в ломбард. 

Розберемося в тому, які нововведення щодо оформлення машин діють у 2022 році, а також опишемо всю процедуру реєстрації та вартості держмита.

Етапи процедури переоформлення автомобіля загалом

Машина без власника в Україні перебувати не може, тому, у разі придбання транспортного засобу (ТЗ), отримання у спадок, дарування чи передачі за геном. довіреності, новому власнику потрібно оформити автомобіль на себе відповідно до юридичних норм. Цим раніше займалися лише нотаріальні контори, зараз вся процедура може пройти в МРЄВ набагато швидше.

Говорячи простими словами, коротко описати процедуру можна кількома пунктами:

  • Зняття авто з реєстрації колишнім власником.
  • Огляд експерта МВС.
  • Продаж авто та підписання договору купівлі-продажу.
  • Реєстрація авто на нового власника та оплата держмита.

Є два шляхи вирішення задачі. Складний полягає в тому, що продавець авто спочатку знімає з реєстрації свій автомобіль, а потім продає його та укладає договір з покупцем нотаріально. Подальшою реєстрацією та оплатою всіх зборів займається новий власник. При цьому на руках у нього вже мають бути: старий техпаспорт та договір купівлі-продажу. 

Другий спосіб швидше, простіше та вигідніше матеріально. Двом особам, які бажають укласти угоду та передати один одному автомобіль, необхідно відвідати територіальний сервісний центр та пригнати туди машину для огляду. Далі, протягом кількох годин відбувається відразу кілька процедур:

  • юридичне оформлення документів, 
  • огляд машини спеціалістом з VIN-коду,
  • купівля-продаж автомобіля,
  • оплата зборів та податків за оформлення реєстрації на нового власника,
  • сама реєстрація автомобіля, мотоцикла чи мопеда, отримання свідоцтва та нових документів.

Зазначимо, що швидше реєстрація проходить у разі купівлі або передачі за Генеральною довіреністю саме нового авто, ніж уживані. Справа в тому, що, купуючи машину, водій ризикує отримати «кота в мішку». Експерти пильніше ставляться до огляду таких авто і найчастіше пропонують додатково пройти ретельний ТО. 

Особливості прямої перереєстрації та збору документів

Використовуючи простіший метод реєстрації №2 та обравши пункт призначення, можна вирушати до Сервісного Центру МВС, і найкращий спосіб дістатися туди – приїхати на машині, яка є об'єктом купівлі-продажу. 

Експертний фахівець обов'язково перевіряє номерні знаки на відповідність, визначає, чи не була машина у викраденні. Якщо автомобіль взято у кредит, потрібна довідка від колишнього власника (продавця) про те, що кредит погашено.

 Крім наявності транспортного засобу, доведеться надати:

  • паспорти та ІПН обох представників угоди - продавця та покупця;
  • ксерокопії паспортів та ідентифікаційних кодів;
  • технічна документація на авто – свідоцтво про державну реєстрацію;
  • документи, що підтверджують власність: дарчість, попередній договір купівлі-продажу, спадщина;
  • заяву на переоформлення автомобіля (заповнюється дома);
  • всі квитанції про послугу, держмито, збір за бланки;
  • оцінна вартість автомобіля, якщо воно продається вже не вперше або перша вартість її покупки;
  • оформляється купівля-продаж авто (на місці);
  • додатково - довідка про погашення кредиту з банку, якщо потрібно;
  • якщо покупець чи продавець не змогли з'явитися на переоформлення машини та довірили своєму представнику, необхідний документ, що підтверджує це нотаріально (довіреність).

Зауважимо, якщо продавець переоформлює не вперше цей автомобіль, йому слід заздалегідь визначити оцінну вартість. І не самостійно — навмання, а відвідавши сертифікованого оцінювача, який і визначить ціну, яку шукає. Вона потрібна обов'язково для переоформлення технічної документації нового власника. Також необхідно надати документ про сплату відповідного податку.

Етапи перереєстрації легкового автомобіля за кроками

Кожному автомобілісту важливо знати, що він може звернутися до будь-якої ТСЦ України, якщо бажає переоформити документи, продати, купити авто чи зробити на нього довіреність. До речі, нині згідно із законом діє лише генеральна довіреність, звичайна — анульована. 

Відвідавши територіальний центр:

  • Відразу зверніться до консультанта, він розповість, як правильно переоформити машину, які документи потрібні, перевірте їх наявність.
  • Потім буде резонно зайняти електронну чергу, якщо все гаразд, але ви не зробили цього онлайн.
  • Щоб не гаяти часу передайте свій автомобіль на огляд експерта (не плутати з експертизою), він звірить номери, підтвердить або спростує їхню справжність і проб'є авто по базі, щоб машина не була у викраденні і не була предметом крадіжки.
  • Після чого ви отримаєте відмітку експерта і разом з рештою документів передаєте все адміністратору ТСЦ.
  • Після перевірки документів, необхідно сплатити всі податки та збори у відділенні банку при РСЦ.
  • Після чого передайте квитанції адміністратору, і зачекайте, доки реєстрація завершиться.
  • Після закінчення власник ТЗ отримує нові номерні знаки державного зразка, свідоцтво про реєстрацію – технічний паспорт та стає повноправним власником легкового автомобіля.

Тонкощі Генеральної довіреності

Деякі власники авто та так звані «покупці» приваблюють ідею заволодіти авто або передати його за допомогою генеральної довіреності. Адже це просто і легко, до того ж, практично не затратно. Вартість оформлення зазвичай не перевищує 350 грн. 

У разі оформлення у нотаріуса генеральної довіреності права власності на рушійне майно жодним чином не передається у власність новому «власникові». Документ лише дає право розпоряджатися автомобілем за призначенням та проходити огляди. Повністю заволодіти автомобілем можна лише уклавши договір купівлі-продажу з його власником.

Отримавши генеральну довіреність на керування автомобілем, водій часто переоцінює свої можливості, намагаючись оформити на себе машину або продати її родичам, іншим особам. Варто пам'ятати, що гроші, отримані від продажу, ви будете зобов'язані віддати формальному власнику, або частину грошей – за домовленістю. 

Другий підводний камінь користування автотранспортом – це те, що будь-якої миті, згідно зі ст. 249 Цивільного кодексу власник може забрати у вас транспортний засіб. 

І ще один наслідок передачі авто: якщо у власника цього автомобіля є кредит, то майно є предметом конфіскації з метою погашення. Про це потрібно знати, і перед тим, як взяти в користування авто, з'ясувати всі тонкощі. 

Не варто сподіватися, що у разі оформлення на вас генеральної довіреності після смерті власника ви зможете на повних правах користуватися автомобілем. Насправді на машину насамперед претендуватимуть спадкоємці – родичі, а не уявний покупець.

Для продавця також є певні ризики, пов'язані з ДТП та іншими порушеннями користування автомобільним транспортом. Формальний власник завжди нестиме провину за будь-які порушення, які вчиняє водій машини, на якого оформлена довіреність.

Порада така - перед тим, як приймати рішення на керування автомобілем або передачі його на умовах генеральної довіреності, подумайте, може краще все-таки оформити договір купівлі-продажу, це надійний і безпечний спосіб володіння автомобілем на сьогоднішній день.

Нововведення 2021

З початком 2021 вже немає необхідності знімати авто з обліку для подальшого продажу, достатньо переоформити його на нового власника в найближчому або улюбленому сервісному центрі МВС. При цьому немає потреби звертатися до нотаріуса з метою реєстрації авто, сьогодні достатньо відвідати сервісний центр, щоб юридично оформити угоду купівлі-продажу та зареєструвати машину. Якщо продаж авто проводиться вперше, в іншому випадку відвідування нотаріуса обов'язково.

Важливо! У періоди карантину, СТО не займаються оформленням документів онлайн, безконтактна подача документів була актуальна у 2020 році лише при продажу нового легкового автомобіля. Зате в 2022 році можна записатися в сервісний центр онлайн, щоб потім не чекати своєї черги, і приїхати у призначений день та годину.

Скільки доведеться заплатити власникам іномарок та вітчизняних авто

Загалом перереєстрація документів на володіння автомобілем у районному сервісному центрі коштуватиме приблизно 700 грн. для покупця Можливо, доведеться сплатити збір грошей через термінал, тому при собі важливо мати різні гривневі номінали. 

Отже, потрібно буде сплатити такі послуги:

  • сама процедура оформлення авто коштує в межах 200 грн (для іномарок дорожче, а для вітчизняних авто дешевше),
  • оплата за перевірку держномерів – близько 180 грн,
  • оформлення бланків – 312 грн,
  • при першій покупці авто пенсійний фонд складе від 3 до 5% вартості.

Отже, зміна власника транспортного засобу в Україні зараз спрощена, доступна та досить швидко провадиться. Головне знати, як правильно діяти у певних випадках, щоб скоротити час очікування та швидше отримати права власності на автомобіль. Вивчивши інструкцію, ви легко впораєтеся із поставленим завданням. Ну, а якщо виникнуть складності, то на всеукраїнському юридичному порталі 2B2 Consult завжди можна проконсультуватися з юристом.

Зробіть перший крок до вирішення проблеми -

проконсультуйтесь у фахівця зараз.

Задати питання

Як ми працюємо
Поставте
питання
1

Ваше запитання отримають всі консультанти В2В

Встановіть свою
ціну
2

Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації

Оплатіть
3

Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк

Отримайте
консультацію
4

В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В

Наші відгуки

Дякую, але ви відповіли за сумісництво а я запитувала про суміщення посад

Богдана , 26.03.2024 10:40

Дякую. Яка додаткова інформація потрібна? Витяги по страхові внески?

олександра , 02.08.2021 17:07

Дуже вдячний

Сергій , 07.05.2022 12:34

Отримав вичерпну відповідь на всі питання, рекомендую!

Юрій , 22.05.2023 18:57

Рекомендую Марину до співпраці, відповіла вичерпно на всі мої питання, консультацією в повній мір...

Олексій , 02.05.2022 21:13

Спасибо за качественную консультацию

Артем , 13.06.2022 21:54

Дякую Вам за допомогу.Відповідь розгорнута і зрозуміла.

Дмитро , 23.08.2023 18:42

Спасибо за помощь .Очень доходчиво и по делу .Всего хорошего!

Дмитрий , 30.01.2022 19:39

Дякую за консультацію. Зрозуміла, що незнаваючи на те що моя трудова книжка була повностю оціфро...

Олена , 13.03.2024 16:09

Отримав вичерпну відповідь. Дуже дякую.

Виталий , 12.04.2020 20:28
Наші переваги
Дипломовані спеціалісти
Працюємо цілодобово
Персональний кабінет
Конфіденційність
88 321

Вирiшених питань

Задати питання

Часті запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram