Контракт на особливий період - звільнення до його закінчення

Контракт на особливий період - звільнення до його закінчення
Контракт на особливий період - звільнення до його закінчення
Ми пропонуємо
Онлайн консультант 24/7
Аналіз та підготовка документів
Онлайн чат з консультантом
Безпечна та зручна оплата

Особливий період (ОП), оголошений в Україні з початку агресії Росії в Донецькій і Луганській областях, сильно затягнувся. Багато військовослужбовців, які уклали договори з ВСУ до закінчення війни, на 5 або 3 роки, втомилися боротися. Вони хочуть побути зі своїми рідними та близькими, відпочити від поневірянь і злигоднів окопної життя. Але не всі мають на це право, так як військові дії тривають, а укомплектованість частин Збройних сил нашої країни залишає бажати кращого.

Після оголошення часткової мобілізації навесні 2014 і особливого періоду договору з військовослужбовцями-контрактниками продовжувалися в автоматичному режимі. За великим рахунком, вони перетворилися в безстрокові угоди, від яких захисники нашої батьківщини просто-напросто не могли звільнитися. Такий стан речей підвищувало градус соціальної напруги в суспільстві. Щоб розрядити його, на початку 2017 був прийнятий закон, в якому поняття «контракту до завершення особливого періоду» було анульовано.

Цей правовий акт дозволив військовим-контрактникам до січня 2018 звільнитися від армійської служби. Але наданою можливістю змогли скористатися деякі громадяни, так як їм було необхідно відслужити ще:

  • 2 роки (якщо контракт укладався до кінця особливого періоду);
  • 18 місяців (договір на 5 або 3 роки).

Під зазначену вимогу потрапили лише 10% військовослужбовців. Вони змогли звільнитися зі служби. Решті ж довелося і далі виконувати умови своїх контрактів.

У поточному році Президент України схвалив вдосконалений закон. І тепер контрактники, які бажають завершити службу, можуть це зробити, правда, знову ж таки, далеко не всі. Розберемося, хто може звільниться з армії, скільки часу на це буде потрібно, які дії слід виконати рядовим і офіцерам, щоб звільнитися від обов'язків, обумовлених в їх контрактах.

Хто може звільнитися за новим законом?

Положення даного нас документа поширюються на всіх контрактників, які не встигли покинути військову службу до січня 2018. Рапорт на звільнення можуть сміливо писати все:

  • у кого договору на 3 та 5 років були продовжені автоматично, але за умови, що з моменту їх пролонгації пройшло 18 місяців;
  • хто підписував угоди до кінця ОП і прослужили 2 роки.

Норми закону не стосуються військових, які планують продовжувати свою армійську службу.

Коли військовослужбовці можуть звільнитися?

За інформацією юридичного відділу Збройних сил, контрактники почали залишати армійських лав з липня 2018. Але тут є один важливий нюанс. Він полягає в тому, що можливості звільнення від служби для офіцерів і рядових, які виконують завдання в зоні ООС, і військових, які туди не відправлялися, різні.

Армійці, які не служили в ООС, мають право звільнятися після завершення обов'язкових термінів продовжених контрактів (1,5 і 2 роки). А ось їхні колеги, які брали участь в Операції об'єднаних сил, зможуть розпрощатися з ВСУ протягом 3 місяців після того, як завдання, поставлені їм, будуть повністю виконані. Тут проблема, на думку правознавців, полягає в тому, що в законі немає вказівки на строки завершення подібних завдань.

Розібратися з цією колізією нам допоможе Леся Василенко - голова громадського об'єднання «Юридична Сотня». Вона пояснює, що кожен підрозділ ЗСУ має власні завдання. Вони відомі командуванню, але не доводяться до відома пересічних громадян і рядових, так як на них стоять грифи «Таємно», «Для службового користування». Після завершення поставлених завдань бойові підрозділи виводяться за межі ведення військових дій на спеціальні ППД (місця постійної дислокації).

Якщо зазначені вище місця розташовуються в області бойових операцій, це не означає, що бійці постійно беруть участь у військових діях. Вони мають власні графіки служби та вирішення поставлених завдань. У подібних підрозділах звільнення рядових і офіцерів здійснюється тоді, коли конкретні завдання були виконані і бійці знаходяться на ППД.

Співробітники небойових відділень і військових комісаріатів, службовці в зонах бойових операцій, безпосередньо не беруть в них участі. Вони працюють за затвердженим заздалегідь графіком. Їх звільнення можливе в звичайному порядку.

Згідно із законом проблем зі звільненням кадрових офіцерів від служби виникати не повинно. Вони звільняються за стандартною схемою незалежно від займаної посади і свого звання. Зрозуміло, що командування не хоче втрачати досвідчених і сумлінних офіцерів. У цих випадках керівництво може не приймати рапорти від військовослужбовців, гальмувати процедуру їх звільнення. Але подібні ситуації є лише рідкісним винятком з правил.

Звільнення від служби - з чого почати?

Бійці, які планують покинути ряди Збройних сил, зобов'язані власноруч написати рапорт і офіційно зареєструвати його у військовій частині. Якщо документ не приймається до розгляду, рекомендується звертатися до військової прокуратури або до вищестоящого командиру. За 3 місяці, після яких звільнення, військовим потрібно:

  • закрити обхідний лист;
  • відгуляти належні їм відпустки;
  • закрити всі важливі питання;
  • здати під опис майно.

Рапорт пишеться в 2 примірниках. На документі, який залишається у військовослужбовця, повинна бути відмітка про те, що він прийнятий до розгляду. Форма написання рапорту - вільна. Спеціальних вимог до неї не висувається.

Коли командування відмовляється задовольняти рапорт, воно дає військовослужбовцю письмову мотивовану відповідь. Якщо такого не було, або боєць не згоден з рішенням керівництва, йому доведеться звертатися до суду. На практиці такі позови розглядаються дуже рідко і зазвичай не на користь військовослужбовців. Тому останнім краще:

  • звернутися в громадські об'єднання, які захищають права військових;
  • зателефонувати за спеціальними телефонними лініями в Міноборони або Генштаб;
  • подати рапорт в МО або ГШ Збройних сил.

Важліво! Розглянутий нам закон в умовах загальної мобілізації і воєнного часу не діє. Його положеннями також не можуть скористатися контрактники, які підписали стандартні договору.

***

Угоди до кінця ОП серед військових стали справжнім мемом. В інтернеті цьому явищу присвячено безліч фотожаб і далеко не всі вони смішні і веселі. Військовослужбовці втомилися від війни. У перші два роки після її початку вони трималися на вірі і патріотизм, будучи впевненими, що РФ швидко піде з окупованих територій. Але цього не сталося і військових почали долати сімейні, психологічні та різноманітні соціальні складності.

Командування все розуміло. Але його завдання полягало в тому, щоб будь-якими засобами залишити на службі офіцерів і рядових. Цим нинішні керівники ГШ і МО, за великим рахунком, займаються досі, звичайно ж, не позначаючи свою позицію публічно і відверто.

Командування можна зрозуміти. Вони прагнуть убезпечити Україну від вторгнення, відстояти її територію. Але потрібно увійти і в положення військовослужбовців. Зауважимо, до речі, що багато хто з них готові і далі виконувати свій бойовий обов'язок. Але тільки за умови надання їм гідної заробітної плати і нормальних умов служби.

З огляду на, що закон про звільнення контрактників все ж був прийнятий, незважаючи на тривалий процес його підписання, будемо сподіватися, що на сьогодні командування Збройних сил нашої країни готове до звільнення всіх бажаючих подати рапорт воїнів.

Зробіть перший крок до вирішення проблеми -

проконсультуйтесь у фахівця зараз.

Задати питання

Як ми працюємо
Поставте
питання
1

Ваше запитання отримають всі консультанти В2В

Встановіть свою
ціну
2

Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації

Оплатіть
3

Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк

Отримайте
консультацію
4

В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В

Військовозобов’язані
Розірвання контракту з ЗСУ
Мені 19 років. Рік тому підписала контракт з ЗСУ на три роки. Хочу розірвати контракт.  Я сирота з 2-х років, є старенька бабуся-опікун.  Це може являтися причиною для звільнення за сімейними обставинами?
08.02.2020 16:48 5598
Відповів
Олена Насеко
Військовий облік
Вопросы по поводу освобождения от службы в армии
Меня интересует пара вопросов по поводу освобождения от службы в армии , я не знаю ни одного из аспектов этой темы. Я прочитал поверхностно , но хотелось бы получить информацию от квалифицированного специалиста. Я живу в Донецкой области , и мне в скором времени нужно будет ехать в Украину , и ...
10.02.2020 20:53 4818
Відповів
Марина Бекало
Військовозобов’язані
Неотримане речове майно ЗСУ після закінчення контракту
30 березня 2016 року я підписав контракт на 3 роки. У 2019 році продовжив його ще на 1 рік. (Контракти не переривалися). 29 березня 2020 року він у мене закінчується.У частині мені сказали, що мені не можуть виплатити компенсацію за недоотримання речове забезпечення у зв`язку з тим, що наприкінці...
12.03.2020 08:31 3818
Відповів
Євген Багацький
Військовозобов’язані
Комиссия ВЛК военкомата решила, что не годен
Я уже был на ВЛК и мне сказали не годен и отправили в часть ждать решение ВЛК, не может измениться решение и сколько его ждать ?
23.03.2020 01:32 7135
Відповів
Микола Лях
Наші відгуки

Дякую, але ви відповіли за сумісництво а я запитувала про суміщення посад

Богдана , 26.03.2024 10:40

Дякую. Яка додаткова інформація потрібна? Витяги по страхові внески?

олександра , 02.08.2021 17:07

Дуже вдячний

Сергій , 07.05.2022 12:34

Отримав вичерпну відповідь на всі питання, рекомендую!

Юрій , 22.05.2023 18:57

Рекомендую Марину до співпраці, відповіла вичерпно на всі мої питання, консультацією в повній мір...

Олексій , 02.05.2022 21:13

Спасибо за качественную консультацию

Артем , 13.06.2022 21:54

Дякую Вам за допомогу.Відповідь розгорнута і зрозуміла.

Дмитро , 23.08.2023 18:42

Спасибо за помощь .Очень доходчиво и по делу .Всего хорошего!

Дмитрий , 30.01.2022 19:39

Дякую за консультацію. Зрозуміла, що незнаваючи на те що моя трудова книжка була повностю оціфро...

Олена , 13.03.2024 16:09

Отримав вичерпну відповідь. Дуже дякую.

Виталий , 12.04.2020 20:28
Наші переваги
Дипломовані спеціалісти
Працюємо цілодобово
Персональний кабінет
Конфіденційність
88 321

Вирiшених питань

Задати питання

Часті запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram