Коли спливає позовна давність за кредитами та кредитними картками і що це дає позичальнику

Коли спливає позовна давність за кредитами та кредитними картками і що це дає позичальнику
Коли спливає позовна давність за кредитами та кредитними картками і що це дає позичальнику
Ми пропонуємо
Онлайн консультант 24/7
Аналіз та підготовка документів
Онлайн чат з консультантом
Безпечна та зручна оплата

Купівля нерухомості, автомобіля, побутової техніки або інших товарів в Україні часто здійснюється за допомогою кредитних коштів. У цілому нині, практика оформлення кредитів широко використовують у розвинених країн, оскільки це зручно і кредитору, і позичальнику. 

Нерідко трапляється, що позовна давність за кредитами та кредитними картками закінчилася, а борг не був погашений, термін дії картки припинився до завершення виплат, або виплати за кредитом не провадяться у належному обсязі. Якщо подібні ситуації відбуваються, це вагомий привід для звернення до юриста.

Якими є загальноприйняті терміни позовної давності в Україні

Позовна давність з юридичної точки зору — тимчасовий термін, протягом якого кредитор має право стягнути борг через суд. Після закінчення позовного терміну, позичальник, якщо він поінформований звичайно і ознайомлений з цивільним правом, може припинити будь-яку співпрацю з кредитором і відмовитися від сплати кредиту, подавши відповідне клопотання про закінчення позивної давності. 

Відповідно до статті 256 Цивільного кодексу України, термін позовної давності за кредитом становить 3 роки, тобто протягом цього терміну кредитор має право за законом стягнути суму кредиту з позичальника, або навпаки позичальник відмовиться від сплати та анулює борг у судовому порядку. 

Буває, що сам борг за кредитом не має закінчення, тобто є безстроковим, все одно кредитор у будь-який момент може запросити повернути кошти через суд, коли виникла заборгованість за кредитом. Якщо, звичайно, в кредитному договорі не передбачено інше погашення. У такому разі своє право має і позичальник відмовитися від подальшої сплати боргу. 

Види позовної давності

Позовна давність (період за який позичальник зобов'язаний виплатити накопичені борги), відповідно до статті 257 Цивільного кодексу, буває двох видів:

  • загальна - обмежується терміном у 3 роки;
  • спеціальна – більше року, якщо за період дії кредиту мали місце нарахування: штрафи та пеня.

Крім того, якщо в кредитному договорі було зазначено зовсім інші терміни, і умови кредитування відрізняються від встановленого законом загального терміну, позовна давність може тривати довго — понад три роки, доки не закінчиться її термін. 

Важливо! Продовжити позовну давність кредитор може лише тоді, коли повідомить про це позичальника, та підпише з ним документ. Тобто, продовження позовної давності щодо кредитної заборгованості здійснюється за домовленістю сторін.

Наприклад, кредитна картка має свій термін дії, і найчастіше початок позовної давності банки прив'язують саме до випуску картки. Тобто, якщо термін дій картки закінчився, то закінчився термін позовної давності. Подовжуючи картку, позичальник (її користувач) автоматично продовжує термін кредитної залежності. Цим незнанням часто користуються фінансові установи, дозволяючи позичальнику брати ще більші суми кредиту. 

З якої дати починає діяти позовна давність? 

З моменту закінчення кредитного договору. Якщо, наприклад, ви взяли кредит 15 квітня 2021 року, а остаточний термін позики – два роки, то з 15 квітня 2023 року набуває чинності позовна давність, за період якої кредитор може вимагати повернення коштів. Але якщо документи подано до суду надто пізно, позичальник подає клопотання і може виграти процес. Попередньо краще порадитися з юристом та обговорити подальші дії. 

Що каже Закон

Відповідно до законодавчих норм обчислення строків позовної давності, які зазначені у «Цивільному Кодексі України», а саме у статтях 256 та 257:

  • 256 визначає строк – 3 роки;
  • 257 визначає умови, за якими термін може змінюватись.

При цьому у «Громадянському Кодексі України» є стаття 259, в якій йдеться про неможливість скорочення строку позовної давності, але можливість його продовження, за письмовою згодою сторін.

Варто пам'ятати, що у разі передачі третім особам прав щодо стягнення кредиторської заборгованості (наприклад, колекторам), неможливо змінити терміни позовної давності. Також можуть вплинути зміну термінів переоформлення кредиту позичальником на третю особу.

Кредит

в Україні зараз можна оформити на будь-які потреби з будь-якої точки країни. Його оформленням займаються як банки, і інші фінансові організації. Розрізняються кредитні позики залежно від термінів їх виплати:

  • безстрокові, 
  • середньострокові, 
  • короткострокові. 

Краще вибирати короткострокові кредити та оплачувати їх великими сумами. Чим довгострокові, адже відсоток за використання таких кредитів більший. 

Розрізняють такі види кредитування в Україні:

  • споживчий, 
  • банківський, 
  • іпотечний, 
  • комерційний. 

Банківські кредити своєю чергою поділяють на:

  • Заставні, коли фінансові установи видають кошти фізичним особам під заставу имущества. При заборгованості особи, фінансова організація має право відібрати майно за законом. 
  • Карткові, коли на руки видається кредитна картка з грошима (безстроковою позикою). 

Варто розуміти, що терміни позовної давності застосовні до будь-якого кредитного зобов'язання незалежно від виду. Позовна давність набирає чинності залежно та умовами договору, але найчастіше після остаточного терміну кредитного договору чи простроченої заборгованості кредитору. 

Цікаво! Якщо раптом кредитор пропустив дату закінчення позовної давності і подав документи про стягнення боргу, суд буде на стороні позичальника і розгляне докази про закінчення строку позивної давності насамперед. Тим самим звільняючи громадянина від кредитних зобов'язань. Головне правильно скласти клопотання, і можна сподіватися списання боргу.

Отже, підіб'ємо підсумки. Багато українців не цікавляться подробицями своїх кредитних зобов'язань, ігноруючи своєчасні сплати відсотків або навпаки сплачують зі свого бюджету з року в рік великі суми. А тим часом, певні знання законів про терміни кредитів, настання та закінчення позовної давності в Україні дає громадянам зелене світло для закриття своєї кредитної історії. Якщо звичайно вона була гарною. В іншому випадку кредитор має повне право стягнути борг, надавши суду докази про ваші несвоєчасні платежі та ухилення від сплати відсотків за кредитом. 

Зробіть перший крок до вирішення проблеми -

проконсультуйтесь у фахівця зараз.

Задати питання

Як ми працюємо
Поставте
питання
1

Ваше запитання отримають всі консультанти В2В

Встановіть свою
ціну
2

Ви, як замовник, самостійно встановлюєте вартість консультації

Оплатіть
3

Будь-яким зручним чином - Visa, MasterCard, Privat24, через банк

Отримайте
консультацію
4

В стислі терміни від 10 хвилин на фірмовому бланку В2В

Наші відгуки

Отримав грунтовну відповідь по своєму питанню, чітку і структуровану. Видно, що юрист гарний фахі...

Igor Medelian, 14.04.2024 15:40

Дмитро, дуже детально проконсультував та допоміг скласти необхідні документи для подачі скарги. Д...

Тетяна , 12.03.2023 13:57

Прошлись по всем вопросам. Юрист компетентно проконсультировал.

Maksym , 19.02.2022 17:56

Адвокат Ігор Дайнеко залишив дуже приємне враження. Робота зроблена оперативно і якісно. Дякую!

Олег , 03.09.2021 16:26

Дякую за консультацію! Отримав відповіді на всі свої запитання, дуже швидко та зрозуміл

Віктор , 20.01.2023 16:34

Дуже вдячна адвокату. Сподобалося що швидко прийняв та дав щіткі відповіді на мої питання.

Аліна , 06.10.2024 20:43

Дуже дякую. Все чітко, по пунтктам, як мені подобається.

Максим , 29.12.2020 15:25

Дуже вдячна, пане Дмитре за зрозумілу і повну консультацію щодо мого питання! Все чітко, ясно і к...

Наталія , 30.09.2022 16:20

Дуже змістовна відповідь. Рекомендую???

Вацлавів Юрій Олексійович , 12.07.2022 14:22

Спасибо большое за исчерпывающий ответ .

Татьяна , 13.08.2024 16:58
Наші переваги
Дипломовані спеціалісти
Працюємо цілодобово
Персональний кабінет
Конфіденційність
88 321

Вирiшених питань

Задати питання

Часті запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram