Нюанси організації власної консалтингової компанії

Я військовий і маю великий досвід у сфері надання адміністративних послуг для військових і членів їх сімей. Я хотів би зробити свою консалтингову агенцію, яка б профілювалася в цьому напрямку. Хотів би знати юридичні моменти, щоб не нашкодити собі.
24.12.2024 16:35 94

Консультация исполнителя

Андрей Карпенко
Адвокат Київ
На портале: 4 года
171 отзыв (170 +) (1 -)
Консультации: 921

Вітаю!

Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» не забороняє захисникам займатися підприємницькою діяльністю. Це стосується і мобілізованих військових, і тих, хто пішов на фронт добровільно.

Проте, відповідно до статті 25 чинного Закону України «Про запобігання корупції», військовим посадовим особам, а також особовому складу штатних військово-лікарських комісій забороняється займатися іншою оплачуваною діяльністю, крім основної роботи.

Нижче наведена актуальна позиція з приводу підприємницької діяльності військовослужбовців:

  1. Усіх військовослужбовців можна розділити на дві категорії: військові посадові особи та військовослужбовці, які не є посадовими особами.
     
  2. Якщо ви не є військовою посадовою особою (наприклад, ви - звичайний стрілець), ви можете вести підприємницьку діяльність як ФОП у вільний час, за умови, що це не шкодить сумлінному виконанню всіх покладених на вас військових обов'язків. Ви можете користуватись ФОП, що вже існував до початку військової служби, або ж зареєструвати новий.
     
  3. Якщо ж ви є військовою посадовою особою, ситуація трохи складніша. У деяких випадках ви зможете вести діяльність як ФОП, а в деяких – ні. Розберемось з цим детальніше.
     
  4. Військові посадові особи – це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов’язків згідно із законодавством (тобто за своїм службовим становищем є начальниками).

    Організаційно-розпорядчі обов’язки мають командири, у підпорядкуванні яких є підлеглі (наприклад, командир роти), або вони керують певною ділянкою роботи (наприклад, начальник полігону). Адміністративно-господарські обов’язки мають військовослужбовці, які наділені повноваженнями з управління чи розпорядження державним майном (наприклад, начпрод). При цьому, військове звання не є визначальним, головне – посада.

    Якщо ви сумніваєтеся, чи ви є військовою посадовою особою – радимо вам визначити своє положення у структурі підрозділу, ознайомитись зі своєю посадовою інструкцією чи функціональними обов’язками, а також, за потреби, порадитись із кадровиками вашої в/ч.
     
  5. Якщо ви підпадаєте під визначення "військова посадова особа", то за загальним правилом вам заборонено займатись бізнесом як ФОП.

Утім, із цього правила є виняток. Навіть якщо ви є військовою посадовою особою, під час воєнного стану ви можете займатись підприємницькою діяльністю за сукупної наявності таких 4 умов:

  1. вас призвано на військову службу за призовом під час мобілізації або прийнято на службу за контрактом;
  2. до такого призову або укладення контракту ви вже були зареєстровані як ФОП;
  3. ви стали військовою посадовою особою саме внаслідок такого призову або укладення контракту;
  4. на момент такого призову або укладення контракту ви не були особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (тобто державним службовцем, депутатом, поліцейським тощо).

! Зверніть увагу, якщо на момент призову і призначення вас військовою посадовою особою у вас не було зареєстрованого ФОП, зареєструвати ФОП і вести через нього бізнес після призову ви вже не можете.

Нормативна база:

Закон "Про військовий обов’язок і військову службу" ч. 12 ст. 6, ч. 9 ст. 20, ч. 3 ст. 39;
Закон "Про запобігання корупції" пп. "г" п. 1 ч. 1 ст. 3, ч. 1 ст. 25;
Роз’яснення НАЗК №4 від 13.11.2023 щодо фінансової доброчесності, пп. 25, 194; 
Методичні рекомендації НАЗК №2 від 12.01.2024 щодо застосування окремих положень Закону України "Про запобігання корупції" стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції, п. 9.5.

Якщо подобається, тисни кнопку
Не нашли ответа на свой вопрос? Тогда задайте платный или бесплатный вопрос
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram