Як дієво оскаржити відмову Державної прикордонної служби у перетині кордону України чоловікові-студенту: адвокат роз’яснює

В статті розглядаються наступні питання:

НЮАНСИ ОСКАРЖЕННЯ РІШЕННЯ ЗГІДНО ІЗ ЗАКОНОМ УКРАЇНИ «ПРО ЗВЕРНЕННЯ ГРОМАДЯН»

СТРОКИ РОЗГЛЯДУ СКАРГИ

ПРОТЯГОМ ЯКОГО СТРОКУ МОЖНА ЗВЕРНУТИСЯ З ПОЗОВОМ ДО СУДУ?

ЯКІ ВИМОГИ ДО ЗМІСТУ ПОЗОВУ?

ЯКИЙ СТРОК РОЗГЛЯДУ СПРАВИ СУДОМ?

05.09.2022 19:14 2157

Консультация исполнителя

Сергій РОГОЗІН
Адвокат Київ
На портале: 2 года
10 отзывов (8 +) (2 -)
Консультации: 43

У минулій публікації під назвою «Правові аспекти виїзду чоловіків-студентів з території України у воєнний час», ми визначилися, що наразі є достатні правові підстави для законного перетину кордону України чоловіками, які є студентами закордонних вищих навчальних закладів.

Але, тим не менш, на практиці маємо абсолютно протилежне: частими є відмови посадових осіб Державної служби України у перетині кордону військовозобов’язаним чоловікам, які є студентами закордонних вищих навчальних закладів.

Отож, у цій публікації розбираємо дієві механізми оскарження рішення посадових осіб Державної прикордонної служби.

Для початку, дам Вам практичну пораду з власного досвіду: якщо Вам відмовили у перетині кордону на якомусь одному пропускному пункті, Ви можете спробувати перетнути кордон на іншому пропускному пункті. В окремих випадках такі дії можуть спрацювати на Вашу на користь.

Однак, якщо такі дії не спрацювали і Вам все одно відмовляють, щоб перетнути кордон, Вам необхідно оскаржити рішення посадової особи Державної прикордонної служби.

Відповідно до частини 3 статті 14 Закону України «Про прикордонний контроль» особа, якій відмовлено у перетинанні державного кордону, має право оскаржити відповідне рішення згідно із Законом України «Про звернення громадян» або до суду.

Таким чином, є ДВА основні механізми оскарження. При чому, ВАЖЛИВО те, що Ви можете одночасно скористатися як одним, так і іншим механізмом.

НЮАНСИ ОСКАРЖЕННЯ РІШЕННЯ ЗГІДНО ІЗ ЗАКОНОМ УКРАЇНИ «ПРО ЗВЕРНЕННЯ ГРОМАДЯН».

Для цього необхідно скласти СКАРГУ, де:

  • вказати якому органу та якій посадовій особі адресується скарга. Одразу, корисна порада: у самому рішенні про відмову у перетині кордону вказується орган та посадова особа, до якої Ви звертаєтеся зі скаргою, а також вказується необхідна адреса;
  • зазначити дані скаржника (ПІБ, дата реєстрації/проживання, телефон, електронна адреса (за необхідності));
  • зазначити суть скарги: описати обставини справи (де, коли та на яких підставах хотіли перетнути кордон; яке рішення отримали та яким чином воно обґрунтоване)
  • обов’язково зазначити, що у зв’язку із прийнятим рішенням порушується Ваше право на здобуття вищої освіти у т.ч. право на вільне обрання закладу освіти;
  • навести правове обгрунтування, чому Ви маєте право на перетин кордону;
  • у прохальній частині, зазначити, про необхідність визнання оскаржуваного рішення незаконним;
  • додатки, у яких вказати, які документи подавали при перетині кордону, а також копію самого рішення посадової особи Державної прикордонної служби про відмову у перетині кордону України;
  • вказати дату, проставити підпис

УВАГА! ОБОВ’ЯЗКОВО ВКАЖІТЬ У СКАРЗІ АДРЕСУ, КУДИ НЕОБХІДНО НАДІСЛАТИ ВІДПОВІДЬ, ЗА РЕЗУЛЬТАТОМ РОЗГЛЯДУ ВАШОЇ СКАРГИ.

ВАЖЛИВО ТАКОЖ ВРАХУВАТИ, ЩО СТРОК ДЛЯ ПОДАННЯ СКАРГИ СТАНОВИТЬ ОДИН РІК З МОМЕНТУ ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ, АЛЕ НЕ ПІЗНІШЕ ОДНОГО МІСЯЦЯ З ЧАСУ ОЗНАЙОМЛЕННЯ ГРОМАДЯНИНА З ПРИЙНЯТИМ РІШЕННЯМ! При цьому, якщо Ви пропустили встановлений строк з поважних причин, він може бути поновлений!

Скаргу подати до уповноваженого суб’єкта особисто або з використанням поштового чи електронного зв’язку.

СТРОКИ РОЗГЛЯДУ СКАРГИ

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення (у т.ч. скарги) розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.

ч. 2 ст. 19 КАС України).

Щодо територіальної підсудності: Ви може звертатися до адміністративного окружного суду, який знаходиться за зареєстрованим у місцем проживання (перебування, знаходження) особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача. Тобто, Ви як Позивач маєте право обирати. На практиці, краще, звісно, обирати той адміністративний окружний суд, який знаходить ближче до Вашого місця проживання/перебування.

ПРОТЯГОМ ЯКОГО СТРОКУ МОЖНА ЗВЕРНУТИСЯ З ПОЗОВОМ ДО СУДУ?

Звернутися до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перетинанні державного кордону України можна протягом шести місяців з дня, коли позивач отримав відповідне рішення (відповідно до ст. 122 КАС України).

ЯК ПОДАТИ ПОЗОВ?

Позовна заява подається в письмовій формі до канцелярії суду або надсилається поштою на адресу суду. Адресу суду можна дізнатися на сайті судової влади.

Електронний позов можна подати, зареєструвавшись за посиланням.

ЯКІ ВИМОГИ ДО ЗМІСТУ ПОЗОВУ?

Вимоги до змісту позовної заяви, а також перелік документів, які необхідно додати до позову, викладені у ч. 5 ст. 160 та ст. 162 КАС України (посилання тут: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15).

ВАЖЛИВО!

  1. Позивачем є громадянин, якому було відмовлено у перетині державного кордону України.
  2. Відповідачем є орган охорони державного кордону Державної прикордонної служби України, службова особа якого прийняла рішення про відмову у перетині державного кордону України.
  3. Обставинами справи є короткий виклад того, що сталося. У випадку відмови у перетині державного кордону необхідно зазначити, хто й коли ухвалив оскаржуване рішення.
  4. Позовною вимогою є прохання до суду визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у перетині державного кордону України.
  5. Обґрунтуванням позовних вимог є посилання на те, що відповідач прийняв оскаржуване рішення попри те, що позивач надав на паспортний контроль документи, що підтверджують підставу для виїзду за кордон. Відтак, рішення позивача є протиправним, призвело до порушення права позивача вільно залишити територію України, право позивача на освіту, тому має бути скасоване судом.

СУМА СУДОВОГО ЗБОРУ

Вимога про визнання протиправним і скасування рішення про відмову у перетинанні державного кордону є немайновою вимогою. Оскільки позов подає фізична особа, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу за одну немайнову вимогу.

Згідно з абз. 4 ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» з 1 січня 2022 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2481 гривня.

Відтак суму судового збору за подання фізичною особою позову про визнання протиправним і скасування рішення про відмову у перетинанні державного кордону складає 992 грн 40 копійок (2481×0,4).

ЯК СПЛАТИТИ СУДОВИЙ ЗБІР?

Реквізити суду можна знайти на сайті судової влади у розділі «Судовий збір». Зверніть увагу: необхідно зберегти квитанцію судового збору для того, щоб додати її до позову.

ЯКИЙ СТРОК РОЗГЛЯДУ СПРАВИ СУДОМ?

Протягом п’яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви суддя вирішує питання про відкриття провадження в адміністративній справі (відповідно до ч. 8 ст. 171 КАС України).

Суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі (відповідно до ч. 8 ст. 258 КАС України).

ОТОЖ, У ЗАКОНОДАВСТВІ Є ДОВОЛІ ПРОСТІ ТА ДІЄВІ МЕХАНІЗМИ ДЛЯ ОСКАРЖЕННЯ РІШЕНЬ ДЕРЖАВНОЇ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ, ЯКІ ВИ ВВАЖАЄТЕ НЕЗАКОННИМИ. ОТОЖ, КОРИСТУЙТЕСЯ НАВЕДЕНИМИ ПОРАДАМИ ТА СМІЛИВО ВІДСТОЮЙТЕ СВОЇ ПРАВА І ЗАКОННІ ІНТЕРЕСИ!

У випадку виникнення запитань проконсультую індивідуально, з конкретної ситуації. Відповім на поставлені запитання. Консультація дозволить скласти оптимальний план дій і уникнути неочікуваних та негативних наслідків. Консультація адвоката отримана сьогодні – ваша безпека та впевненість завтра та завжди.

Індивідуальні консультації надаються за попереднім записом за телефоном: +38050-193-59-42, +38067-940-63-00.

У випадку якщо виникли запитання або необхідно вивчити конкретні документи, звертайтеся за електронною адресою - rogozin555@ukr.net (для пересилки документів) або за вказаними телефонами.

Автор консультації:

З повагою, Адвокат Сергій Леонідович РОГОЗІН

Якщо подобається, тисни кнопку
Не нашли ответа на свой вопрос? Тогда задайте платный или бесплатный вопрос
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram