Перенесення сесії у вищому навчальному закладі

Доброго дня! В цьому році я стала студенткою вуза на заочному відділенні. Наразі знаходжусь за кордоном, бо приймаю участь у программі обміну Au pair. Я зв`язалась с університетом з приводу здачі сесії. Спочатку мені повідомили, що сесія почнеться в листопаді, але через декулька днів я уточнила дату, і вона зовсім інша - кінець вересня, тобто менше, ніж за 2 тижні. Інформаціх на сайті униіверситету немає, точно так, як і не було виклику на сесію. Приїхати в саме той час я не зможу - хіба що через місяць пізніше. Але сесія вже закінчиться. В деканаті мені говорять, что є лише 3 причини переносу сесії - вагітність, довготривала хвороба або навчання ще в одному вузі одночасно. Якщо я не зв`явлюсь в університеті під час сесії - мене відрахують.


Я маю розуміти, чи маю все таки право перенести сесію? В мене є контракт на участь в програмі обміну (я живу в приймаючій родині і доглядаю за дітьми в Швеції, маю річну візу), тим більше, що навчаюсь за спеціальністю Середня освіта, Англійська мова і література і моя програма таки має відношення до навчання, адже спілкуюсь в сім`ї на англійській мові і ділюсь культурним обміном.


Буду чекати вашої відповіді і по ній робити якісь кроки.

04.09.2019 14:29 3033

Консультация исполнителя

Тетяна Русінова
Адвокат
На портале: 5 лет
0 отзывов (0 +) (0 -)
Консультации: 2

Питання індивідуального складання сесії не врегульовані законами чи іншими нормативно-правовими актами.


Згідно із ст.47 ЗУ «Про вищу освіту» вченою радою закладу вищої освіти затверджується Положення про організацію освітнього процесу.


Тож, ці питання вирішуються адміністраціями вишів в кожному конкретному випадку на підставі внутрішніх положень.


Тобто, виші за бажання мають право встановлювати (чи не встановлювати) для студентів індивідуальні терміни складання заліків та іспитів, а також індивідуальний навчальний план.


Можливо у Вашому виші є внутрішні документи, якими врегульовано такі питання.


Якщо таке положення відсутнє – рішення приймається деканом на власний розсуд.


Є два листи МОН: від 26.09.2008 №1/9-627-а і 29.04.2011р. №1/9-326.


Звертаю увагу, що лист має рекомендаційний характер.


У вказаних листах МОН не заперечує проти встановлення  університетами для студентів індивідуальних термінів складання заліків та екзаменів  та навчання за індивідуальними навчальними планами за певних обставин. Щоправда, другий лист відкликав перший, тож лише він має правову силу.


Перший лист МОН видав, зважаючи на потребу певним чином легітимізувати таку підставу дострокового складання сесії як участь у програмах культурного обміну, зокрема Work&Travel.


Для вирішення питання щодо встановлення індивідуальних термінів студент повинен:



  • підтвердити свою учать документами відповідної програми, з додержанням  законодавства України;

  • не має незадовільних оцінок за результатами останнього семестрового контролю;

  • виявив бажання брати участь у відповідних програмах.


Хоч перший лист і відкликали, це не означає, що виші втратили можливість дозволити дострокове складання сесії з відповідної підстави.


Учбовий заклад і наразі має підстави для встановлення індивідуальних строків сесії.  Але на практиці керівництво ВНЗ напевно не бажає використовувати таку підставу.


У другому листі зазначена нова підстава для індивідуального навчального плану – участь у програмах академічної мобільності.


 


З урахуванням наведеного,


Рекомендую



  1. Написати письмову заяву на ім’я ректора чи керівника факультету (інституту), у якій зазначити повне ім’я, курс і групу, структурний підрозділ ВНЗ, у якому навчаєтеся, підставу дострокового складання та бажані дати складання сесії.

  2. До заяви долучити копії документів, що підтверджують підстави.

  3. Дочекатися перевірки документів.


 


Оскільки ректор не зобов’язаний надати дозвіл на встановлення індивідуальних термінів  складання сесії, то і змусити його це зробити не можна.


 


Дії ректора можна оскаржити в адміністративному суді (право закріплено ст.62 ЗУ «Про вищу освіту»), проте перспектива для студента є затяжною.


 


Краще все ж отримати дозвіл ректора чи декана.


 


До речі, з огляду не освітню реформу, ЗУ «Про освіту» передбачений індивідуальний навчальний план -  документ, що визначає послідовність, форму і темп засвоєння здобувачем освіти освітніх компонентів освітньої програми з метою реалізації його індивідуальної освітньої траєкторії та розробляється закладом освіти у взаємодії із здобувачем освіти за наявності необхідних для цього ресурсів.


Тож,  можливо у Вашому випадку вирішувати питання про встановлення саме такого індивідуального навчального плану.


Перелік підстав для відрахування студентів встановлено статтею 46 ЗУ «Про вищу освіту»:


1) завершення навчання за відповідною освітньою (науковою) програмою;


2) власне бажання;


3) переведення до іншого навчального закладу;


4) невиконання навчального плану;


5) порушення умов договору (контракту), укладеного між вищим навчальним закладом та особою, яка навчається, або фізичною (юридичною) особою, яка оплачує таке навчання;


6) інші випадки, передбачені законом.


 


При невиконанні навчальної програми, як правило, є можливість повторно скласти іспити і залишитись на навчанні.


 


Відповідно до ст.46 ЗУ Про вищу освіту здобувач вищої освіти має право на перерву у навчанні у зв'язку з обставинами, які унеможливлюють виконання освітньої (наукової) програми (за станом здоров'я, призовом на строкову військову службу у разі втрати права на відстрочку від неї, сімейними обставинами тощо). Таким особам надається академічна відпустка в установленому порядку. Навчання чи стажування в освітніх і наукових установах (у тому числі іноземних держав) може бути підставою для перерви у навчанні, якщо інше не передбачено міжнародними актами чи договорами між закладами вищої освіти.


Здобувачам вищої освіти, які реалізують право на академічну мобільність, протягом навчання, стажування чи здійснення наукової діяльності в іншому закладі вищої освіти (науковій установі) на території України чи поза її межами гарантується збереження місця навчання та виплата стипендії відповідно до положення про порядок реалізації права на академічну мобільність. Такі особи не відраховуються із складу здобувачів вищої освіти.


 


Щодо повідомлення про сесію, наразі затверджено форму №Н-5.01 «Довідка-виклик». Ця форма переважно застосовується для працюючих студентів, оскільки надає право на оплачувану відпустку у зв’язку з навчанням.


 


Відповідно до ст.32 ЗУ «Про вищу освіту» ВНЗ провадять діяльність на принципах автономії та самоврядування, ВНЗ мають право внутрішніми положеннями про організацію навчального процесу у ВНЗ затвердити форму повідомлення про терміні сесії у довільній формі.


 


 

Якщо подобається, тисни кнопку
Не нашли ответа на свой вопрос? Тогда задайте платный или бесплатный вопрос
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram