Американська компанія ділится акціями, як взаємодіяти з українською податковою

Співпрацюю довгий час з американською компанією як контрактор на фоп 3-й группі. Так як це був стартап на початковій стадії, компанія після довгої співпрації ділится також своїми акціями(shares). Це приватна компанія, яка ще не вийшла на IPO. Питання, як я повинен взаємодіяти з українською податковою в цьому питанні? Що повинен робити коли отримаю shares, та що якщо вони виростуть в ціні, або вирішу їх продати?
07.01.2025 15:40 87

Консультация исполнителя

Марина Бекало
Адвокат Одеса
На портале: 5 лет
831 отзыв (830 +) (1 -)
Консультации: 2133
Топ 3 специализации:
  • Податкове право
  • Зовніншньоекономічна діяльність
  • Військове право

Добрий вечір.

1. Ситуація:  Якщо Ви будете продавати інвестиційний актив.

Придбані акції (shares) є інвестиційним активом, а  отримані доходи від операцій з продажу активів  є інвестиційним прибутком, який включається до загального річного доходу фізичної особи. Цей вид доходів є доходом  фізичної особи, а не ФОП, а отже підлягає декларуванню в щорічній декларації про майновий стан, яка подається до 01.05. року, наступного за звітним. Наприклад, за звітний 2024 рік, декларація має бути подана до 01.05.2025р. Та оподатковується за ставкою 18% ПДФО та 5% військовим збором. Кінцева дата сплати податків за результатами декларування 01.08.

Згідно до п. 170.2.7 Податкового кодексу, "інвестиційний актив" означає пакет цінних паперів, деривативів чи корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах, випущені одним емітентом.

При цьому, не включається до загального річного доходу, та відповідно не підлягає декларуванню дохід отриманий від продажу інвестиційного активу, якщо його вартість не перевищує  розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень. Якщо брати показник звітного 2024р., то 3028х1,4=4240 грн.

Базою оподаткування ПДФО та ВЗ для операцій з інвестиційними активами визначено в п. 164.2.9. Податкового кодексу, за яким інвестиційний прибуток від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах.

Інвестиційний прибуток розраховується  як , отриманим платником податку від продажу з урахуванням курсової різниці (за наявності), та , яку визначають із суми документально підтверджених витрат на придбання такого активу.

Тобто, якщо вартість акцій виросла в ціні у порівнянні з вартістю придбання цих активів на момент продажу, то  оподаткуванню підлягає різниця між доходом та витратами на придбання таких активів, це буде Вашим "чистим" прибутком, що відображається в додатку Ф1 до декларації про майновий стан "РОЗРАХУНОК податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору з доходів, отриманих від операцій з інвестиційними активами", див. форму за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1298-15#Text

Та в рядку 10.8 декларації відображаються сума отриманого доходу за звітний податковий рік та сума нарахованого ПДФО та ВС.

В принципі, нічого складного, єдине що потрібно мати документальне підтвердження вартості придбання цих акцій.

2. Ситуація:  Якщо Ви будете отримувати дивіденди від нерезидента.

То дохід у вигляді дивідендів нарахованих нерезидентом оподатковується за ставкою 9% ПДФО та 5% ВС згідно п.167.5.4. Податкового кодексу та відображається в декларації лише в рядку 10.4.   Декларація подається в такому ж порядку як зазначено в пункті 1 цієї консультації.

3. Ситуація: Якщо Ви придбали акції,  та у зв'язку із чим набуваєте право впливу на іноземну компанію (прямого чи опосередкованого),  то тут вже потрібно повідомити податкову про КІК (контрольовану іноземну компанію) за спеціальною формою,  звітувати за результатами фінансового року цієї компанії до українського податкової та оподатковувати скоригований прибуток цього КІК.

Згідно до п.39-2.1.2 Податкового кодексу,контролюючою особою є фізична особа або юридична особа - резиденти України, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) контрольованої іноземної компанії.

Зокрема, іноземна компанія визнається контрольованою іноземною компанією, якщо фізична особа - резидент України або юридична особа - резидент України (далі - контролююча особа):

а) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 50 відсотків, або

б) володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 10 відсотків, за умови що декілька фізичних осіб - резидентів України та/або юридичних осіб - резидентів України володіють частками в іноземній юридичній особі, розмір яких у сукупності становить 50 і більше відсотків, або

в) окремо або разом з іншими резидентами України - пов’язаними особами здійснює фактичний контроль над іноземною юридичною особою.

Отже, якщо Ви не підпадаєте під вказані вище критерії ( а в ситуації з акціями "shares", як правило не набираються  частки в компанії навіть у розмірі 10%), то обов'язок повідомляти податкову про КІК та звітувати за результатами фінансового року цієї компанії, і відповідно, оподатковувати скоригований  прибуток цього КІК,  на Вас не розповсюджується.

Якщо не підпадаєте під вказані критерії та не набуваєте статусу контролюючої особи КІК, то оподатковуєте тільки отримані дивіденди (якщо нерезидент буде їх Вам нараховувати) за ставкою 9% ПДФО та 5%ВС, та у разі  їх продажу, декларувати та оподатковувати операції із продажу інвестиційного активу (прибуток) за ставкою 18% ПДФО та 5% ВС.

У разі виникнення додаткових питань або уточнень, звертайтеся marina.bekalo@gmail.com

0966005361 вайбер/телеграм/ватсап

З повагою,

Адвокатка Бекало Марина

Якщо подобається, тисни кнопку