Чи буде це поважна причина неявки за повісткою

Я з дружиною та двома дітьми ВПО. Також з нами зараз проживає моя рідна бабуся теж зі статусом ВПО зареєстрована за однією адресою з нами. На даний момент у бабусі є довідка ЛКК що вона потребує постійного стороннього догляду. Також подав всі необхідні документи для того щоб отримати довідку про отримання компенсації за здійснення догляду на непрофесійній основі, що є документом, що підтверджує факт догляду (для оформлення відстрочки), але ця довідка ще не готова. Мій батько, який є рідний син бабусі проживає в іншому місті з моєю матір`ю, тобто доглядати за бабусею ніхто крім мене не може в цій ситуації. Питання, якщо я не зміг вчасно відвідати ТЦК за правильно врученою повісткою під підпис (в процесі проходження ВЛК) по тій причині що доглядав за бабусею, то чи буде ця ситуація вважатися як поважна, якщо мене спробують притягнути до адмін відповідальності за неявку.

11.06.2023 19:55 1150

Консультация исполнителя

Андрей Карпенко
Адвокат Київ
На портале: 3 года
170 отзывов (169 +) (1 -)
Консультации: 913

Вітаю!

Вимушено переміщені особи за Законом про мобілізаційну підготовку та мобілізацію виконують обов’язок та мають права як громадяни України, на них розповсюджуються права на відстрочку від мобілізації за статтею 23 Закону. Право на відстрочку мають:

За станом здоров’я:

  • визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
  • та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину, хвору на тяжкі хвороби, повний перелік яких є в законі;
  • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;
  • зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;
  • які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
  • опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною;
  • особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи;
  • особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

СТАТУС ВПО НЕ Є ПОВАЖНОЮ ПРИЧИНОЮ НЕЯВКИ В ТЦКПС.

Є тільки дві поважні причини, через які чоловік може не прибути до призовного пункту за повісткою:

  • смерть близького родича чи близького родича дружини;
  • хвороба.

Про такі випадки необхідно повідомити, після чого буде призначено нову дату явки у військкомат.

Для уникнення від відповідальності

Згідно ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text), поважними причинами неприбуття призовників до призовних ділянок у строк, встановлений територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, підтверджені відповідними документами, визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба призовника або інші обставини, що позбавили його можливості особисто прибути у зазначений пункт та строк; смерть його близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) чи близького родича його дружини".

У ВАС ІНШІ ПРИЧИНИ, АЛЕ ЇХ ТРЕБА ПІДТВЕРДИТИ. ДО ОФОРМЛЕННЯ СОЦІАЛЬНОЇ ПОСЛУГИ ВИ МОЖЕТЕ ЗРОБИТИ АКТ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ФАКТУ ЗДІЙСНЕННЯ ДОГЛЯДУ. 

РЕЄСТРАЦІЯ ВАШІЙ БАБУСІ ЯК ВПО ЗА ОДНІЄЮ АДРЕСОЮ З ВАМИ БУДЕ ДОСТАТНЬОЮ ПІДСТАВОЮ ДЛЯ ОФОРМЛЕННЯ АКТА ПРО ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВАМИ ПОСТІЙНОГО ДОГЛЯДУ,  ПОКИ ВИ ОФОРМЛЮЄТЕ ПОСТІЙНИЙ ДОГЛЯД. 

ВИ ВПО, ВАША БАБУСЯ  ВПО, ВИ БУДЕТЕ ЗАРЕЄСТРОВАНІ ЗА ОДНІЄЮ АДРЕСОЮ ЯК ВПО  -  ЦЬОГО ДОСТАТНЬО ЩОБ ПІДТВЕРДИТИ, ЩО НІХТО КРІМ ВАС НЕ МОЖЕ ЇЇ ДОГЛЯДАТИ.

ЗГІДНО СІМЕЙНОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ, ВИ ПОВИННІ ДОГЛЯДАТИ ВАШУ БАБУСЮ, А НЕ ВАША ДРУЖИНА - НА НЕЇ ТАКИЙ ОБОВ'ЯЗОК ЗАКОНОДАВСТВОМ УКРАЇНИ НЕ ПОКЛАДЕНИЙ.

Так, частина перша статті 264 Сімейного кодексу України зобов’язує внуків піклуватися про своїх бабу, діда, прабабу, прадіда.

Повнолітні внуки, правнуки зобов'язані утримувати непрацездатних бабу, діда, прабабу, прадіда, які потребують матеріальної допомоги і якщо у них немає чоловіка, дружини, повнолітніх дочки, сина або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що повнолітні внуки, правнуки можуть надавати матеріальну допомогу.

БАТЬКИ ПЕРЕБУВАЮТЬ В ЗОНІ БОЙОВИХ ДІЙ ТА ВИЇХАТИ НЕ МОЖУТЬ - ТОМУ ВИ ЄДИНА ОСОБА, КОТРА МОЖЕ ДОГЛЯДАТИ ВАШУ БАБУСЮ. 

АЛЕ ОБОВ'ЯЗКОВО ПОВИНЕН БУТИ ВИСНОВОК ЛКК, ЩО ВАША БАБУСЯ ПОТРЕБУЄ ПОСТІЙНОГО СТОРОННЬОГО ДОГЛЯДУ. 

ххххххххх

ВІДСТРОЧКА ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;

ххххххх

Акт встановлення факту здійснення догляду за іншою особою, яка потребує постійного догляду, складається на підставі звернення особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа, яка потребує постійного догляду, є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п'яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням;

ххххххх

Зразок заяви:

В ___РТЦК та СП

Адреса:

Від: ПІБ

___ року народження

Адреса проживання:

Тел.: ___

Заява

Прошу надати мені відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 12 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як особа, котра здійснює постійний догляд за  ___ ПІБ, ___ року народження.

Обставини, що зазначені вище та виключають мій призов на військову службу під час мобілізації, підтверджується висновком ЛКК та Актом встановлення постійного догляду.

Відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації прошу надати на весь час дії воєнного стану до його офіційного закінчення.

Додатки:

1.___

2. ___

3. ___

дата підпис ПІБ

ЗАЯВУ ПОДАВАЙТЕ В ДВОХ ЕКЗЕМПЛЯРАХ  - НА ДРУГОМУ ЕКЗЕМПЛЯРІ НЕХАЙ ПРОСТАВЛЯТЬ РЕЄСТРАЦІЙНИЙ НОМЕР. 

В Україні постановою КМУ № 1487 від 30 грудня 2022 року встановлено новий Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Він регулює взяття на облік та обов’язки вимушено переміщених осіб щодо військового обліку, взяття та зняття з нього.

Загальні правила військового обліку стосуються також чоловіків ВПО ― після зміни місця проживання вони протягом тижня мають з’явитися в ТЦК за місцем нового проживання та стати на військовий облік.

За п. 21 Порядку, взяття громадян, які прибули з тимчасово окупованих територій України, на персонально-первинний та персональний військовий облік здійснюється після взяття таких осіб на облік ВПО та на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки. Для цього потрібні документи:

  • Заява;
  • Паспорт громадянина України;
  • Військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного;
  • Для осіб звільнених у запас: обліково-послужна картка, припис військової частини;
  • Для звільнених за станом здоров’я або сімейними обставинами ― свідоцтво про хворобу та інші документи, які підтверджують законність дострокового звільнення;
  • Рішення військово-лікарських комісій про придатність за станом здоров’я для проходження військової служби в мирний або у воєнний час (у разі наявності).

ххххххх

ВИ ОФІЦІЙНО ОТРИМАЛИ ПОВІСТКУ НА ВЛК, ТОМУ ЩО ВИ ЗА НЕЇ РОЗПИСАЛИСЯ.

ЗА ПЕРШЕ НЕ ЗЯВЛЕННЯ ПО ПОВІСТЦІ - АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ (ШТРАФ).

Якщо ви не з’явились за першою офіційною повісткою, на вас можуть накласти адміністративний штраф.

Якщо людина, яка отримала повістку вдруге протягом року і не з'явилася, може бути покарана більш суворим штрафом. Відповідно до статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф у такому випадку може дорівнювати 5100 гривень.

Кримінальна відповідальність настає для осіб, які пройшли військово-лікарську комісію, визнані придатними та отримали мобілізаційне розпорядження.

Кримінальна відповідальність накладається виключно після проходження медкомісії, якщо призовник не з’явився до військкомату на наступну повістку.

Якщо військовозобов’язаний тричі чи більше разів ігнорує повістки, його вже можуть притягнути до кримінальної відповідальності.

Національній поліції України надано право здійснювати адміністративне затримання військовозобовʼязаних при порушенні законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію та доставляти їх до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (статті 259 та 262 КУпАП, частина третя статті 38 Закону України "Про військовий обовʼязок і військову службу").

◇ Статтею 336 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Якщо подобається, тисни кнопку