Відстрочка і виїзд за кордон

Дружина має 3тю групу інвалідності. Чи можу я отримати відстрочку від мобілізації і можливість виїзду за кордон? Який зразок заяви до військкомату і перелік документів для виїзду за кордон?

01.05.2023 14:35 1274

Консультация исполнителя

Богдан Пересада
Адвокат Київ
На портале: 3 года
301 отзыв (300 +) (1 -)
Консультации: 997
Топ 3 специализации:
  • Військове право
  • Кредити банків
  • Цивільне право

Щодо мобілізації.

 

Відповідно до абзацу одинадцятого частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Ви не підлягаєте мобілізації на підставі того, що ваша дружина має інвалідність третьої групи, а саме зазначено, що призову з мобілізації, не підлягають військовозобов’язані:

«які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи».

Тобто, Ви не підлягаєте мобілізації.

Мобілізувати Вас можуть лише за вашою згодою та лише за місцем проживання, це передбачено положенням згаданої статті:

особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.

Для військкомату вам знадобляться наступні документи:

- документи про інвалідність дружини (або/або – довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою № 157-1/о, посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійне посвідчення по інвалідності, посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги по інвалідності, довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу;

- свідоцтво про шлюб;

- якщо були зміни прізвищ чи імен потрібні будуть документи про це (простіше кажучи – щоб усі прізвища та імена сходилися і було зрозуміло, що це точно ваша дружина, а Ви її чоловік);

- копії паспортів (ваш та дружини);

- заява (лист у довільній формі) про те, що Ви не підлягаєте мобілізації та просите не мобілізовувати вас (у двох примірниках: один для військкомату, другий вам для відмітки про те, що у вас взяли лист з документами).

 

Конкретні вимоги щодо документів (копії чи оригінали) ніде не зазначені.

Однак, може трапитись ситуація, коли захочуть подивитись оригінали, бажано їх мати із собою.

Я би порекомендував мати із собою оригінали документів.

До листа можна прикласти звичайні копії, можна копії із написом на кожній із копій «Згідно з оригіналом, дата, Прізвище ініціали та підпис», також це можуть бути нотаріально посвідчені копії.

На мою думку, краще нотаріальні копії.

 

Якщо у військкоматі будуть відмовлятись ставити вам відмітку про отримання від вас листа із документами або ж взагалі відмовлятимуться брати документи, то Ви може їх відправити Укрпоштою цінним листом із описом вкладення.

Також, Ви може відправити документи до військкомату Укрпоштою цінним листом із описом вкладення до моменту візиту до військкомату.

У вас залишаться документи, які Ви надіслали до військкомату, опис вкладення та чек, які будуть доказами того, що військкомат проінформовано про наявну у вас підставу для звільнення від мобілізації та те, що Ви просите вас не мобілізовувати.

На мою думку, краще попередньо направити документи поштою.

Відстежувати чи військкомат отримав документи Ви зможете тут: https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html .

 

Зверніть увагу, обов’язку йти до військкомату без отримання повістки немає.

 

Встановленого зразка заяви до військкомату немає, нижче наведу можливий варіант такої заяви.

 

 

_____________________ районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки

 

Від:

_____________________

____________ року народження

тел: ____________________

 

 

Відповідно до абзацу одинадцятого частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають мобілізації військовозобов’язані:

«які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи».

Такі військовозобов’язані у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою.

Дійсним повідомляю, що я, ПІБ, маю дружину ПІБ яка має інвалідність третьої групи.

Інвалідність моєї дружини підтверджується наступними документами, зокрема Довідка МСЕК від _____ № ______, … .

Оскільки я маю дружину із числа осіб з інвалідністю третьої групи, і я не маю бажання служити, я не підлягаю призову за мобілізацією та маю право на відстрочку від мобілізації відповідно до вимог законодавства.

Відповідно прошу не мобілізовувати мене.

 

Окремо звертаю увагу, що зі змісту норми, що міститься в абзаці одинадцятому частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», слідує, що право на відстрочку надається незалежно від того, чи проживає особа з інвалідністю разом з військовозобов’язаним, чи здійснює за нею військовозобов’язаний догляд тощо.

Документами, які надають право на відстрочку, є документи про інвалідність моєї дружини та документи, що підтверджують факт шлюбу (свідоцтво про шлюб).

Вимоги про надання будь-яких інших документів є неправомірними.

 

Додатки:

  1. Копія довідки МСЕК від _____ № ______ (щодо інвалідності ПІБ) на __ арк. в 1 прим.
  2. Копія свідоцтва про шлюб від _______ № _________ на __ арк. в 1 прим.
  3. Копія паспорту ПІБ на __ арк. в 1 прим.
  4. Копія паспорту ПІБ на __ арк. в 1 прим.

 

 

____.____.2023

ініціали прізвище

 

Щодо виїзду за кордон.

 

Правила виїзду громадян України за кордон регулюються Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 р. № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» (далі – Правила).

Постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2022 р. № 1044 Правила було змінено, цю постанову оприлюднено 27.09.2022.

Також, було внесено зміни Постановою від 28 жовтня 2022 № 1212.

На сьогодні у Правилах є пункт 2-1, яким встановлено наступне (у частині, що стосується Вашого питання):

«2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

 

особи з інвалідністю за наявності посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - документи, що підтверджують інвалідність);

 

особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю і супроводжують таких дружину (чоловіка) для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність;

 

Громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, зазначені в абзацах третьому — сьомому, дев’ятому і десятому цього пункту, які супроводжували осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду, чи дітей, визначених пунктом 22 цих Правил, для виїзду за межі України, зобов’язані повернутися в Україну не пізніше повернення на територію України осіб, яких вони супроводжували.».

Тобто, Ви маєте право на виїзд за кордон як супроводжувач дружини з інвалідністю 3ї групи.

Зверніть увагу, виїхати таким чином Ви зможете без обмеження кількості разів виїзду у якості супроводжувача (відповідне обмеження було скасовано).

При цьому, для виїзду за кордон Вам не потрібно жодних документів від військкомату.

Виїжджати потрібно буде разом із дружиною у двох, потім дружина зможе сама повернутись та знову виїхати за потреби, Ви також зможете самостійно повернутись.

Водночас, повернутись потрібно буде не пізніше дня повернення на територію України Вашої дружини (прямої відповідальності за таке не повернення законодавство не містить).

 

Будуть необхідні наступні документи:

  1. документи про інвалідність дружини (один чи декілька – посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійне посвідчення по інвалідності, посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги по інвалідності, довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу); !для виїзду довідка МСЕК не підходить!
  2. свідоцтво про шлюб з дружиною;
  3. якщо були зміни прізвищ чи імен потрібні будуть документи про це (простіше кажучи – щоб усі прізвища та імена сходилися і було зрозуміло, що це точно ваша дружина, а ви її чоловік);

 

Документи із собою мають бути в оригіналах або нотаріально засвідчених копіях.

Для виїзду за кордон також будуть потрібні закордонні паспорти.

 

Буду вдячний за залишений відгук.

Бажаю Вам всього найкращого!

Якщо подобається, тисни кнопку