Перерахунок пенсії. Чи можливо збільшити пенсію?

Прошу перевірити чи можливо збільшити пенсію. Період врхований додаю, проте пенсіонер продовжує працювати. Прошу Вас, якщо таке можливо, розрахувати найбільш вигідний період оптимізації з наявних довідок (довідки додаю). Прошу також, розрахувати розмір пенсії у разі застосування вибраного періоду оптимізації.

24.09.2022 12:18 1345

Консультация исполнителя

Галина Токмач
Юрист Мирноград
На портале: 5 лет
165 отзывов (165 +) (0 -)
Консультации: 569
Топ 3 специализации:
  • Трудове право
  • Кредити банків
  • Цивільне право

Доброго дня!

1) Пенсію обчислено правильно, відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон).

Розмір пенсії за віком​ залежить від:

  • тривалості страхового стажу;
  • величини заробітної плати, з якої сплачено страхові внески на загальнообов’язкове пенсійне страхування;
  • часу виходу на пенсію.

Тривалість страхового стажу і величина заробітної плати враховуються через індивідуальні коефіцієнти страхового стажу та заробітку особи.

Порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії зазначено у статті 40 Закону. Даною статтею визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії враховується за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року — за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. За бажанням пенсіонера і за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами для обчислення пенсії також може враховуватися заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Іншими словами, період, за який враховується заробітна плата — це всі періоди страхового стажу з 01 липня 2000 року по місяць, що передує місяцю звернення по пенсію.

Заробітна плата за період 60 місяців до 01 липня 2000 року враховується за бажанням особи (коли особа надає таку довідку) і за умови, що проведена перевірка підтвердила достовірність сум у довідці й врахування довідки призводить до збільшення заробітної плати для обчислення пенсії.

Відповідно до статті 40 Закону заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії — це середня зарплата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення по призначення пенсії, яка множиться на індивідуальний коефіцієнт заробітної плати особи (Зп = Зс x Кз).

У свою чергу індивідуальний коефіцієнт заробітної плати (Кз) дорівнює сумі коефіцієнтів зарплати (доходу) застрахованої особи за кожен місяць страхового стажу, яка ділиться на кількість коефіцієнтів (Кзз1+Кз2+Кз3+…+Кзn/N).

Таким чином шляхом співвідношення за кожен місяць суми заробітної плати застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески, і середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за цей же місяць, визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожен місяць періоду страхового стажу, за який враховується зарплата.

Надалі всі розраховані коефіцієнти за весь період, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, додають і ділять на кількість місяців взятих до розрахунку. Таким чином визначається індивідуальний коефіцієнт заробітку, від якого залежить розмір пенсії.

Що таке коефіцієнт до оптимізації і після?

Особа не завжди має високий заробіток за весь період, за який згідно із Законом враховують заробітну плату для визначення розміру пенсії. Іншими словами коефіцієнти заробітку в деяких місяцях можуть бути невисокими.

Окрім того, потрібно враховувати — якщо особа перебувала на обліку в центрі зайнятості і отримувала відповідну допомогу, то у заробіток для обчислення пенсії за цей період враховується мінімальна заробітна плата. Таким чином коефіцієнти заробітку в цей період також будуть невисокими.

У такому випадку, з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, Законом передбачено можливість виключити періоди до 60 календарних місяців страхового стажу з урахуванням будь-яких періодів одержання допомоги по безробіттю незалежно від перерв і будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі становлять не більш як 10% тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Оптимізацією називають вилучення невигідних місяців (невисоких коефіцієнтів) заробітку. За бажанням особи може бути виключено періоди (понад 10% страхового стажу):

  • строкової військової служби;
  • навчання;
  • догляду за особою з інвалідністю I групи або за дитиною з інвалідністю віком до 16 років;
  • догляду за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує стороннього догляду;
  • догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року.
  • періоди страхового стажу під час карантину  з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення.

У всіх випадках період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців, крім випадку, коли страховий стаж особи становить менший період.

2) ТЕ, ЩО ПЕНСІОНЕР ПРОДОВЖУЄ ПРАЦЮВАТИ, Є ПІДСТАВОЮ ДЛЯ ПЕРЕРАХУНКУ ПЕНСІЇ ТА ВСТАНОВЛЕННЯ ДОПЛАТИ ЗА ПОНАДНОРМОВИЙ СТАЖ.

Так, відповідно до частини 2 статті 28 Закону за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Згідно із частиною 3 статті 42 Закону у разі якщо пенсія призначена за нормами цього Закону і застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (доход), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера заробітна плата (доход) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цого Закону, тобто для обчислення пенсії враховується заробітна плата (доход) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. При цому заробітна плата (доход) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цого Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2002 рік.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цого Закону, тобто враховується заробітна плата (доход) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (доход), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року – за даними , що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно із статтею 44 зазначеного Закону заява про перерахунок та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду.

Відповідно до пункту 4 статті 45 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п’ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

  • у разі виникнення права на підвищення пенсії – з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
  • у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, – з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Документи про перерахунок пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії.

Частиною першою статті 35 Закону передбачено, що у разі зміни групи інвалідності пенсія по інвалідності в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності.

Згідно із частиною другою статті 38 зміна розміру пенсії або припинення її виплати членам сім’ї здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому склалися обставини, що спричинили зміну розміру або припинення виплати пенсії у зв’язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини п’ятої статті 48 виплата пенсі особам, які перебувають на повному державному утримання здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому пенсіонер зарахований на повне державне утримання.

Також частинами 1, 2 та 3 статті 42 Закону передбачена індексація та перерахунок пенсій у зв’язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України.

1. Пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

2. Крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, у разі якщо величина середньої заробітної плати в Україні за даними спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, який відповідає не менше ніж 20 відсоткам темпів зростання середньої заробітної плати в Україні порівняно з попереднім роком, за винятком випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт. Якщо коефіцієнт підвищення пенсійних виплат у минулому році був менший ніж зазначений у цій частині, то збільшення пенсій здійснюється з урахуванням попереднього підвищення.

Розмір та порядок такого підвищення пенсії визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.

3. У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 28 цього Закону, тобто мінімальний розмір пенсії за віком.

Перерахунок пенсії провадиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Перелік документів необхідних для перерахунку пенсій.

Перерахунок і поновлення виплати раніше призначеної пенсії здійснюється за документами, що є в пенсійній справі.

При перерахунку пенсії до наявних документів заявник може додати:

а) документи про трудовий стаж, який не врахований у пенсійній справі, і про заробіток за періоди, що визначаються за нормами Закону України ” Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”;

б) документи про зміну кількості членів сім’ї;

в) документи про виникнення обставин, що впливають на розмір пенсії (наприклад, перебування на утриманні в пенсіонера непрацездатних членів сім’ї, виникнення (втрата) права на надбавку на непрацездатних членів сім’ї і надбавку на догляд за ними, визнання заявника одиноким і таким, що потребує сторонньої допомоги, визнання заявника інвалідом або учасником війни тощо).

Якщо консультація була Вам корисна, буду вдячна за ваш відгук.

Всього найкращого!​

Якщо подобається, тисни кнопку