Не дають можливості подати рапорт на звільнення з ЗСУ

Доброго дня! Коли почалася війна в Україні мій чоловік звернувся у воєнкомат, там його залишили в роті охорони. Через 2 місяці чоловіка не запитуючи, чи має він бажання, відправляють у бойову частину.
Ще через місяць їх відправляють в прифронтове місто. Перед цим їх запитували, чи в сім’ях є хтось з інвалідністю. Батько чоловіка має 2 групу інвалідності, про що він і повідомив керівництву, але ніхто ніяк не відреагував.
Тоді я почала цікавитися цим питанням і дізналася про Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» статтю 26 частину 4 пункт 2 підпункт « Г», згідно з яким чоловік має право написати рапорт на звільнення, додавши копії усіх необхідних документів. Доречі, у воєнкоматі я також зверталась до юриста, який запевнив мене , що чоловік зможе там на місці легко написати рапорт і вони роздрукують копії документів з телефону( про нотаріально завірені копії він і словом не обмовився).
Як тільки чоловік приїхав на схід, одразу ж звернувся до вищого командування з рапортом, але його не прийняли, аргументуючи тим, що потрібні нотаріально завірені копії документів. Я знайшла волонтерів, які погодилися привезти документи. Але як тільки вище начальство дізналося про рапорт і про те, що документи вже в дорозі, одразу ж перевели чоловіка в інший батальйон і відправили на нульову лінію фронту. Таким чином моєму чоловікові не дають можливості використати своє законне право на звільнення з ЗСУ. Порадьте, що можна вдіяти в даній ситуації. Дякую!

28.06.2022 21:40 6615

Консультация исполнителя

Андрей Карпенко
Адвокат Київ
На портале: 3 года
170 отзывов (169 +) (1 -)
Консультации: 913

Вітаю!
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
  • які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
хххххххх
 

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про військовий обов'язок і військову службу

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text
Стаття 26. Звільнення з військової служби
4. Військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах:
2) під час воєнного стану:
г) через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу):
у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
хххххххххх
Порядок проходження військової служби регламентується ПОЛОЖЕННЯМ
про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.
 
Але в цьому положенні не наведено порядку звільнення з військової служби військовослужбовців, призваних під час мобілізації. Тому треба користуватися правилами, які відносяться до військовослужбовців призваних на строкову службу (аналогія права).
 
Указ
Президента України
Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України
 
 
1. Цим Положенням визначається порядок проходження громадянами України (далі - громадяни) військової служби у Збройних Силах України та регулюються питання, пов'язані з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі.
213.
 
У разі надходження рапорту від військовослужбовця або заяви від його родичів про дострокове звільнення в запас за сімейними обставинами командир військової частини зобов'язаний надіслати у триденний строк до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання сім'ї військовослужбовця запит для перевірки його сімейного стану.
 
Керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, одержавши документи від командира військової частини або заяву безпосередньо від родичів військовослужбовця про дострокове звільнення в запас, призначає комісію, яка перевіряє в десятиденний строк сімейний стан родичів військовослужбовця. За результатами перевірки складається акт обстеження, який надсилається для розгляду керівнику обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
 
Керівник обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов'язаний у триденний строк розглянути документи про дострокове звільнення військовослужбовця зі строкової військової служби і за наявності законних підстав надіслати їх командиру військової частини, де проходить службу військовослужбовець.
У разі відсутності законних підстав для дострокового звільнення військовослужбовця зі строкової військової служби за сімейними обставинами керівник обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надає заявнику відповідь про причини відмови і повідомляє про це командира військової частини, де проходить службу військовослужбовець.
 
214. Командир військової частини не пізніше трьох діб після отримання від керівників обласних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки акта обстеження сімейного стану родичів військовослужбовця та нотаріально завірених копій документів, що підтверджують причину дострокового звільнення, зобов'язаний:
 
1) за наявності законних підстав для дострокового звільнення військовослужбовця, за винятком зміни сімейних обставин, пов'язаної з народженням у нього дитини, надіслати документи за підпорядкованістю.
 
Рішення про дострокове звільнення військовослужбовця приймається не пізніше ніж через три дні з дати надходження відповідних документів начальником штабу виду Збройних Сил України, оперативного командування, а для військових частин центрального підпорядкування - начальником структурного підрозділу Генерального штабу Збройних Сил України, який відповідає за кадрову роботу. Командир військової частини на підставі одержаного рішення не пізніше ніж через три дні звільняє військовослужбовця достроково в запас за сімейними обставинами;
 
3) у разі відсутності законних підстав для дострокового звільнення із строкової військової служби надати відповідь керівнику обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (заявнику) із зазначенням причин відмови.
ВИ МОЖЕТЕ ОСОБИСТО ЗВЕРНУТИСЯ С ЗАЯВОЮ В ВІЙСЬКОМАТ ПРО ЗВІЛЬНЕННЯ ВАШОГО ЧОЛОВІКА З ЗСУ. 
хххххххххх
Якщо на рапорти Вашого чоловікв командування не реагує, тоді вступає в дію положення Розділу V Дисциплінарного статуту ЗСУ. 
В такому разі він може скаржитися на дії командування. 
ЗАКОН УКРАЇНИ
 
РОЗДІЛ V. 
110. Усі військовослужбовці мають право надсилати заяви чи скарги або особисто звертатися до посадових осіб, органів військового управління, органів управління Служби правопорядку, органів, які проводять досудове слідство, та інших державних органів у разі:
прийняття незаконних рішень, дій (бездіяльності) стосовно них командирами (начальниками) або іншими військовослужбовцями, порушення їх прав, законних інтересів та свобод;
незаконного покладення на них обов’язків або незаконного притягнення до відповідальності.
111. Заява чи скарга з інших питань службової діяльності подається безпосередньому командирові (начальникові) тієї особи, дії якої він оскаржує, а в разі, якщо особи, які подають скаргу, не знають, з чиєї вини порушені їх права, заява чи скарга подається в порядку підпорядкованості. У такому самому порядку подаються пропозиції.
ххххххххх
НИЖЧЕ НАВЕДЕНО КУДИ СКАРЖИТИСЯ ВАМ ТА ВАШОМУ ЧОЛОВІКУ:
Якщо подобається, тисни кнопку