Добрий день.
Дозвіл на зброю видається строком на 3 роки, а потім його необхідно продовжувати. Подавати документи на перереєстрацію необхідно за місяць до закінчення визначеного терміну. В свою чергу, недотримання термінів перереєстрації зброї може призвести до анулювання дозволу, та до притягнення власника власника такої зброї до адміністративної відповідальності (штрафу).
Проте, згідно Наказу МВС України № 195 від 18.03.2022 року "Про продовження строку дії дозволів у сфері обігу зброї, пристроїв та вибухових матеріалів під час дії воєнного стану в Україні", строк дії дозволів продовжується на період до 10 днів після припинення або скасування дії воєнного стану в Україні.
З вашого запитання не зовсім зрозуміло, коли саме закінчився дозвіл на зброю. Якщо 4 (5) років - це строк від моменту отримання дозволу на зброю, тоді ваш дозвіл формально закінчився 1 (2) роки назад, а отже підпадає під дію Наказу № 195, тобто ваш дозвіл вважається автоматично продовженим.
Якщо ж 4 (5) років - це строк з моменту закінчення 3-річного дозволу на зброю, то це означає, що ваш дозівл закінчився задовго до появи Наказу № 195, а тому вам необхідно продовжити дозвіл. Як це зробити:
в Україні створено Єдиний реєстр зброї, знайти його можна в інтернеті за посиланням https://services.mvs.gov.ua
Вам треба спочатку зареєструватися там (за допомогою Дія.Підпис, або за допомогою ЕЦП, створеного будь-яким українським банком, наприклад Приват або Ощад), потім заповнити відповідну форму, додати необхідні документи, і на протязі 20-ти робочих днів отримати електронний документ щодо продовження дії дозволу на зброю.
Тепер по ваших питаннях:
а) якщо він після повернення в Україну найближчим часом сам піде подавати на продовження дозволу? - в найгіршому випадку отримає штраф в розмірі від від п’яти до семи НМДГ (неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), що становить від 85 до 119 грн. Таке покарання передбачено статтею 192 КУпАП: порушення строків реєстрації (перереєстрації).
б) якщо він нічого не зробить і далі, а дозвіл залишиться непродовженим (носити із собою травмат він не планує)? - в такому разі, це вважається порушеннмя правил зберігання, носіння або перевезення зброї, стаття 191 КУпАП, від 7 до 10 НМДГ, тобто від 119 до 170 грн штрафу.
Анулювання дозволу на зброю можливе тільки в разі систематичних порушень правил дозвільної системи. Тобто оштрафували один раз, другий - після цього можуть вже й анулювати.
Якщо щось незрозуміло - пишіть мені на пошту [email protected]
З повагою, Дмитро Дончак.
Супер