Податок на нерухомість

Доброго дня. Батько має будинок в Києві, і з часом перебудував його повністю, але не погоджував будівництво с держ.органами. Тобто, технічний паспорт став не актуальним. Лише в середині 2024 року батько актуалізував технічний паспорт до фактичного стану будинку. То ж ми очікували податок на будинок за 24 рік вже за новим метражем. Але отримали лист про необхідність сплати податку за 2023 рік за новим метражем, хоча на 23 рік за технічним паспортом будинок мав меньший розмір. Моє питання: чи можу я оскаржити податок, який був нарахований за 23 рік на "новий" метраж будинку, хоча на той час за тех.паспортом будинок був менший? Чи держ.органи мають право нарахувати більший податок, якщо фактичний розмір будівлі більший, незалежно від данних діючого тех.паспорту на період оподаткування? Сподіваюсь зміг донести питання. Заздалегідь дякую.
22.11.2024 11:41 90

Консультація виконавця

Андрій Топчій
Юрист
У сервісі: 1 рік
66 відгуків (63 +) (3 -)
Консультацій: 312
Топ 3 спеціалізації:
  • Сімейне право
  • Спадкове право
  • Військове право

Добрий день! Відповідно до ст. 266.3.2. Податкового Кодексу України, База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Відповідно до ст. 266.6.1. Податкового Кодексу України, Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

У Вашому випадку, збільшення розміру житлового будинку відбулось у 2024 році відповідно до документів. Яким був фактичний розмір будинку у 2023 році - ніхто не знає і це неможливо довести. Тому Ви маєте сплачувати податок за 2023 рік у розмірі, пердбаченому старим технічним паспортом. 

Відповідно до ст. 266.7.3. Податкового Кодексу України, Платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо:

об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;

розміру загальної площі об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;

права на користування пільгою із сплати податку;

розміру ставки податку;

нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за своєю податковою адресою платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Відповідно, Вам потрібно звернутись с заявою до податкової інспекції за місцем Вашого проживання, надати старий техпаспорт, а також документи щодо реєстрації збільшеної у 2024 році площі будівлі. Після отримання вказаної заяви, податкова інспекція повинна зробити Вам перерахунок за 2023 рік. 

Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram