Електронні Збори ОСББ з підписом ЕЦП

Доброго дня, діє ОСББ з 2017 року Ірпінь (будинок 16 квартир), вже 3 роки не проводили збори - на сьогодні більшість мешканців відсутня. Треба вирішити прийняти на зборах по сбільшенню внесків та кошторису. Сервіс https://cabinet.dah-online.com/ пропоную провести в електронному вишляді, аля в статуті про електронні сбори геть нічого не прописано. Чи законно таке проведення? Можливо є підзаконні акти що це дозволяють? Якщо ні - що можна порадити?

07.10.2024 15:38 87

Консультація виконавця

Дмитро Дончак
Адвокат Київ
У сервісі: 5 років
820 відгуків (819 +) (1 -)
Консультацій: 2102
Топ 3 спеціалізації:
  • Діяльність фізичної особи підприємця
  • Військове право
  • Кредити банків

Добрий день.

Якщо виникає питання, про яке не згадано в Статуті, тоді відкриваємо профільне законодавство: Закон України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" (закон № 2956-ІХ), та Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" (закон № 417-VIII).

Стаття 6 закону № 2956-ІХ та стаття 10 закону № 417-VIII: Повідомлення про проведення зборів в письмовій формі надається кожному співвласнику під власноручний підпис або надсилається рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику в цьому багатоквартирному будинку. За складеною у довільній формі письмовою заявою (у тому числі у формі електронного документа) співвласника до ініціатора установчих зборів, отриманою не пізніше ніж за 15 календарних днів до дня проведення зборів, повідомлення про проведення зборів співвласників надсилається такому співвласнику на іншу поштову адресу або на адресу електронної пошти чи з використанням інших технічних засобів електронних комунікацій, зазначених у такій заяві.

Отже, перший корк - це належне опповіщення всіх співвласників. Ті співвласники, що перебувають за кордоном, повинні надіслати зяаву, що вони просять надилати їм повідомлення по електронній пошті. Після цього ОСББ має право повідомляти таких осіб про проведення зборів, за допомогою електронної пошти. У повідомленні про проведення зборів повинна міститися інформація щодо технічної можливості для участі співвласників в зборах дистанційно в режимі відеоконференції із зазначенням інформації щодо підключення до неї.

Далі: 

Кожний співвласник, який взяв участь у голосуванні під час проведення зборів або письмового опитування, заповнює листок опитування та підписує його власноруч або шляхом накладення електронного підпису, із зазначенням результату голосування ("за" або "проти").

Замість співвласника може брати участь його представник (за умови наявності нотаріально засвідченої довіреності).

Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували співвласники, які разом мають більше половини загальної кількості голосів усіх співвласників.

Якщо в результаті проведення загальних зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", проводиться письмове опитування серед співвласників, які не голосували на загальних зборах.

Листки опитування, створені у паперовій формі, пронумеровуються, прошнуровуються та зберігаються правлінням або іншою уповноваженою співвласниками особою.

Листки опитування, створені у формі електронних документів та підписані шляхом накладення електронного підпису, зберігаються правлінням на електронному носії інформації у форматі, що дає змогу перевірити їх цілісність на такому носії.

Отже, висновок:

чи можна провести загальні збори, якщо більша частина мешканців відсутня?

- можна, але спочатку необхідно їх повідомити про необхідність подання заяви про згоду на надсилання повідомлень в електронному вигляді, потім повідомити їх (вже в електронному вигляді) про майбутні збори, при цьому направити повідомлення не пізніше ніж за 10 днів до зборів. Повідомлення повинно містити інформацію про: 

1) ініціатора зборів співвласників;
2) дату, час та місце проведення зборів співвласників;
3) порядок денний зборів співвласників;
4) наявність/відсутність технічної можливості для участі співвласників у зборах співвласників дистанційно в режимі відеоконференції із зазначенням інформації щодо підключення до неї.

До повідомлення про проведення зборів співвласників можуть додаватися додаткові матеріали або інформація, що розглядатимуться на зборах.

чи будуть легітимними рішення, прийняті на таких зборах?

- будуть, якщо дотриматись вищезазначених умов про повідомлення та обмін інформацією з тими співвласниками, які фізично не можуть бути присутніми на зборах.

також варто зауважити, що рішення про зміну внесків вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку. Тому враховуючи що в будинку зараз проживає менше половини власників, пункт 4 Повідомлення (про наявність/відсутність технічної можливості) вам треба вирішувати позитивно, тобто з обов'язковою наявністю технічної можливості, щоб максимально збільшити кількість осіб, які можуть проголосувати.

Якщо щось незпрозуміло - пишіть на пошту [email protected]

З повагою, адвокат Дмитро Дончак.

Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram