Паї

Мої батьки мали паї.

Померли спочатку батько, а згодом мати.загалом минуло 13 років.

Паї на себе НЕ переофорлював, грошей не отримував, як при здачі в оренду.


Маю рідну сестру. Сьогодні вона звернулась до мене з пропозицією оформити свою частину паю. Для цього я маю звернутись до ЦНАПу написати заяву та провести оформлення.

Взагалі пай поділений на 3. На мене. Мою сестру. Та мого племінника.

Питання:

1. Чи правомірно моя сестра отримувала (здавала в оренду) дохід всі ці 13 років?

Тим більше, наскільки мені пояснили, що без мене (якщо я на себе не оформлю) , ні моя сестра, ні племінник не зможуть переоформити на себе паї?


2. Чи правда, що з 01.01.2025 якщо я не переоформлю пай на себе, то земля перейде у власність держави?
10.09.2024 09:49 173

Консультація виконавця

Андрей Карпенко
Адвокат Київ
У сервісі: 3 роки
169 відгуків (168 +) (1 -)
Консультацій: 908

Вітаю!

МОЯ ВІДПОВІДЬ БУДЕ ВИХОДЯЧИ С ТОГО, ЩО І ПІСЛЯ СМЕРТІ БАТЬКА, І ПІСЛЯ СМЕРТІ МАМИ, ВСУПЕРЕЧ СПАДКОЄМЦІ ВСТУПИЛИ В СПАДЩИНУ, АЛЕ НЕ ОФОРМИЛИ НАЛЕЖНИМ ЧИНОМ ДОКУМЕНТИ.

Згідно норм цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Часом відкриття спадщини - є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

За загальним правилом спадкування відбувається за заповітом, або за законом (у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини).

До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Варто зазначити про те, що коло спадкоємців відрізняється в залежності від моменту відкриття спадщини.

Якщо спадщина відкрилась до 01.01.2004 р. (до моменту вступу в силу нового ЦК), до кола спадкоємців за законом належать:

  • Перша черга: діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. Дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем.
  • Друга черга: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері.
  • А також непрацездатні особи, що перебували на утриманні померлого не менше одного року до його смерті.

Окрім того, спадкоємець вважається таки, що прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шести місяців з моменту відкриття спадщини, він не заявив про відмову від неї.

Разом з тим, незважаючи на фактичне прийняття спадщини, - для оформлення нерухомого майна в спадщину (зокрема земельної ділянки (паю), звернутися до нотаріуса потрібно обов’язково, оскільки без свідоцтва про право на спадщину неможливо буде зареєструвати право власності на земельну ділянку (пай), отриману у спадок.

Отже, для оформлення права власності на земельну ділянку (пай) в порядку спадкування необхідно спочатку особисто звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини. При наявності оригіналу свідоцтва про смерть спадкодавця, нотаріус зобов’язаний відкрити спадкову справу і витребувати всі необхідні документи та довідки для видачі свідоцтва про право на спадщину, в яку входить земельна ділянка (пай). В разі, якщо не буде вистачати якихось документів для оформлення права на спадщину, нотаріус витребує такі документи з архіву, або зобов’яже спадкоємця звернутися до суду для встановлення юридичних фактів (спільного проживання, тощо).

Для оформлення спадку на земельну ділянку (пай) спадкоємцям доведеться окрім всього іншого, замовити оцінку такої земельної ділянки. Такий обов’язок не поширюється на спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом.

Після завершення процедури збирання необхідних документів та довідок, нотаріус видає спадкоємцю свідоцтво про право на спадщину та вносить відомості про перехід права власності на земельну частку (пай) на ім’я спадкоємця до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Якщо спадкоємців декілька – нотаріус видає кожному з них свідоцтво про право на спадщину з зазначенням частки, яка спадкується.

Зверніть особливу увагу, який документ на землю залишив після себе спадкодавець. Це може бути:

  • Державний акт на права власності на земельну частку (пай), або
  • Сертифікат на право на земельну частку (пай).

Здавалося б, яка різниця, як називається документ, але різниця принципово важлива! Адже державний акт на земельну частку (пай) – це документ, що підтверджує право власності на вже сформовану земельну ділянку, яка має чіткі встановлені межі, кадастровий номер. Разом з тим, сертифікат на право на земельну частку пай – це документ, який підтверджує право на виділення і формування земельної ділянки. Тобто. Маючи на руках сертифікат на право на земельну частку (пай) – ви ще не є власником конкретної земельної ділянки, а лише наділені правом на витребування такої земельної ділянки (паю).

Пропуск строку для спадкування не позбавляє права на оформлення права власності на спадкове майно. Всі ці питання вирішуються в судовому порядку після отримання від нотаріуса відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.

1. ЯКЩО ВИ ВСТУПИЛИ В СПАДЩИНУ, МАЄТЕ ПРАВО НА ЧАСТИНУ ПАЯ, ТО ВАША СЕСТРА НЕ МАЛА ПРАВА ЗДАВАТИ В АРЕНДУ ВАШУ ЗЕМЛЮ ТА ОТРИМУВАТИ ЗА ЦЕ ГРОШІ - ВИ МОЖЕТЕ ВИМАГАТИ ВІД НЕЇ СУМУ ЗА АРЕНДУ, ЯКА НАЛЕЖИТЬ ВАМ.

2. Статтею 13 Закону України від 05 червня 2003 року «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» встановлено правило, що у разі якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки.

Що робити, аби реалізувати свої права власника сертифіката на земельну частку (пай), та оформити право власності на землю:

  • подати до сільської (селищної чи міської) ради, на території якої розташована земельна частка (пай) заяву про передачу у власність земельної ділянки та надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної в натурі (на місцевості);
  • звернутись до землевпорядної організації, щоб розробити проектну документацію із землеустрою та встановлення меж земельної ділянки;
  • звернутись до центру надання адміністративних послуг з заявою про реєстрацію земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номеру;
  • звернутись до відповідної місцевої ради, щоб затвердити розроблену проектну документацію із землеустрою та оформити земельну ділянку у власність;
  • звернення до центру надання адміністративних послуг, нотаріуса для проведення державної реєстрації права власності на сформовану земельну ділянку. Результат – витяг про реєстрацію права власності на земельну ділянку.

Якщо ж право на земельну частку (пай) і відповідний сертифікат належить померлій особі, таке право необхідно спочатку успадкувати. В такому разі, найкраща порада – це звернення із відповідним сертифікатом та свідоцтвом про смерть власника сертифікату до нотаріуса для отримання повної та всебічної консультації щодо порядку спадкування та отримання свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай). Із таким свідоцтвом та сертифікатом спадкоємець повинен звернутись до відповідної сільської (селищної чи міської) ради, на території якої розташована земельна частка (пай), та виконати дії, які вказані вище у наведеному алгоритмі.

Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram