Купівля проблемних земельних ділянок.

Добрий день!
Необхідно розробити алгоритм дій для купівлі двох сусідніх ділянок площею по 3сот.
Ці ділянки утворились після того як в 2004р.померла власниця (особа Ш1), якій належала вся ділянка (6 соток). За заповітом був 1 спадкоємець (син померлої, особа Ш2), та спадкоємець за законом - чоловік померлої (особа Д1), яким належало успадкувати по ½ від ділянки 6 соток.
В подальшому в 2005 році, ділянка особи Д1 була якимось чином зареєстрована як 1 ціла частина, а не 1/2 і отримала кадастровий номер. В 2008 році після смерті особи Д1 дану земельну ділянку успадкував син (особа Д2). Він є громадянином рф (зв’язку з ним немає). В 2009 р. він видав довіреність на особу К. для оформлення документів і подальшого продажу земельної ділянки. Але далі документ не оформлювались. В 2012 р. строк дії довіреності закінчився. Ділянка перебуває в користуванні особи К вже більше 10 років. Чи можемо визнати право власності через суд особи К за набувальною давністю?
Ділянка особи Ш2 - зроблено акт перенесення в натуру, і більше ніяких дій не робилось. В 2024 особа Ш2 захотіла продати свою ділянку, було виготовлено землевпорядні документи, але через те, що сусідня ділянка була внесена в реєстр не правильно, землевпорядники внесли в кадастр ділянку на померлу особу Ш1. Нотаріуси відмовляються далі реєструвати земельну ділянку, оскільки їм необхідно розуміти як була поділена земельна ділянка 6 сот. В ДЗК відповіли, що на той час ділянки могли бути поділені на підставі технічної документації, але в них немає цих документів щодо даної ділянки. Тому цікавлять наступні дії? Фото всіх документів можу скинути у телеграм або вайбер.
30.08.2024 16:43 199

Консультація виконавця

Андрій Топчій
Юрист
У сервісі: 1 рік
66 відгуків (63 +) (3 -)
Консультацій: 312
Топ 3 спеціалізації:
  • Сімейне право
  • Спадкове право
  • Військове право

Добрий день!

Щодо ділянки  особи Д1. 

Відповідно до ст. 344 Цивільного Кодексу України, особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Набуття права власності на земельну ділянку за набувальною давністю регулюється законом.

Відповідно до ст. 119 Земельного Кодексу України, Громадяни, які добросовісно, відкрито і безперервно користуються земельною ділянкою протягом 15 років, але не мають документів, які б свідчили про наявність у них прав на цю земельну ділянку, можуть звернутися до органу державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу її у власність або надання у користування. Розмір цієї земельної ділянки встановлюється у межах норм, визначених цим Кодексом

У даному випадку, так як документи на  Д2 (син Д1) не оформлювались, право власності на цю ділянки після смерті Д1 у 2008 році перейшло до територіальної громади.

Так як з 2008 року пройшло вже більше 15 років і весь цей час К. відкрито, безперервно та добросовісно користувалась цією ділянкою, існують підстави для подання клопотання до органу місцевого самоврядування про передачу у власність данної земельної ділянки.

Щодо ділянки особи Ш2. Фактично це питання є похідним від питання ділянки особи Д1. Коли буде зроблена землевпорядна документація при передачі сусідньої  ділянки за набувальною давністю, у нотаріуса зникнуть підстави щодо відмови у реєстрації переходу права власності щодо цієї ділянки. Можна піти іншим шляхом та оскаржувати відмову нотаріуса у суді, але наразі це позбавлено сенсу, враховуючи можливість вирішити це питання в рамках набувальної давності на ділянку Д1. 

Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram