Розпорядження майном між співвласниками

Доброго дня!


Є квартира, яку свого часу було оформлено на трьох членів сім`ї (батька, матір та їх сина), але - без визначення часток (за договором купівлі-продажу, який укладено ще наприкінці 90-х). Нещодавно один із співвласників, батько, помер і його частину сумісного права власності нотаріус оформив по 1/9 на спадкоємців по закону: двох інших співвласників (відповідно, дружину і сина) та нового члена сім`ї - доньку померлого, яка на момент придбання сім`єю квартири ще не народилась, а тому первісно співвласником квартири не була.


Чи можливо здійснити однією угодою, без попереднього визначення часток у праві власності, відчуження (наприклад, купівлю-продаж) інших частин квартири доньці померлого, при цьому, відповідно, продавцями будуть виступати її родичі (рідний брат та мати, співвласники квартири) за якими зареєстровано по 1/9 квартири як спадщина після померлого, а інші їх частки, по факту - по 1/3, документально чи в реєстрах не визначені? І чи оподатковуватиметься така угода купівлі-продажу, якщо один із родичів-продавців є іноземцем? Або все ж таки потрібно якось визначити конкретно всі частки спочатку, через угоду чи іншим чином?


Потрібна порада, як діяти, щоб в результаті вся квартира була оформлена на доньку, бажано - з найменшими часовими і грошовими затратами.

04.12.2019 11:15 1808

Консультація виконавця

Ольга Рудь
Адвокат Миколаїв
У сервісі: 5 років
8 відгуків (8 +) (0 -)
Консультацій: 22

Добрий день.


Під час оформлення спадщини після смерті батька та видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус визначив частку спадкодавця в праві спільної сумісної власності на спадкове майно, тобто квартиру. В даному випадку право спільної сумісної власності на майно припинилось по відношенню до інших співвласників, але при цьому режим спільної сумісної власності щодо майна інших співвласників продовжує існувати.


Як зрозуміло із викладу обставин, спору щодо розміру часток між співвласниками немає, за такого у нотаріуса можна перед вчиненням нотаріальної дії з посвідчення договору купівлі-продажу чи дарування укласти нотаріальний договір про визначення часток між мамою та сином (частка доньки визначена і складає 1/9). Такий договір можна укласти у нотаріуса безпосередньо в день укладання основного договору купівлі-продажу чи дарування.


При оформленні договору купівлі-продажу: податок на дохід не сплачуватиметься, оскільки відчужуване майно набуте більше трьох років назад, виникає лише обов’язок зі сплати пенсійного збору у розмірі 1% від вартості відчужуваного майна. Це стосується як резидентів, так і нерезидентів.


При оформленні договору дарування: дохід, отриманий нерезидентом (сином) від продажу своїх часток, оподатковуватиметься за ставкою 18% + 1,5% військовий збір. Податку при даруванні своєї частки матір’ю доньці – не буде.


Тобто, якщо рахувати за розміром витрат, то дешевше буде укласти договір купівлі-продажу.


У будь-якому разі необхідним буде отримання оцінки майна, яке відчужуватиметься. За часом це займе від одного до трьох днів.


Вартість нотаріальних послуг з посвідчення договорів необхідно уточнювати безпосередньо у нотаріуса, який здійснюватиме нотаріальні дії, оскільки у кожного вони можуть суттєво відрізнятися.


Якщо виникнуть додаткові питання з приводу наданої консультації - пишіть у коментарях. 

Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram