Чи маю право стати на квартирний облік і отримувати піднайомну допомогу в Збройних силах?

Мій батько служив в державній прикордонній службі. Я та члени моєї сім`ї з батьком були приписані за місцем реєстрації проживання до військової частини, де він служив . Там батько став на квартирну чергу, з усіма зареєстрованими членами сім`ї. Потім він пішов на пенсію перебуваючи на квартирній черзі з усіма членами сім`ї.

Пройшов час , і я теж відслужив 3 роки, тобто 1 контракт в Державній прикордонній службі. Після закінчення контракту звільнився , і підписав контракт в Збройних силах України. Взяв довідки з держ.прикордонної служби, що на квартирному обліку не стояв і житлом не забезпечений.

Потім батько отримав грошову компенсацію за квартиру , на себе і на кожного члені сім`ї включаючи мене. Я засвідчив у нотаріуса документ, який свідчить, щя я згоден, що батько отримує мою частку компенсації, і що після того як він отримає, я ніяких претензій до Держ.прикордон.служби немаю.

В мене виникло питання чи маю я право ставати на квартирний облік і отримувати піднайомну допомогу в Збройних силах України?

16.03.2021 07:42 2301

Консультація виконавця

Марина Бекало
Адвокат Одеса
У сервісі: 5 років
829 відгуків (828 +) (1 -)
Консультацій: 2122
Топ 3 спеціалізації:
  • Податкове право
  • Зовніншньоекономічна діяльність
  • Військове право

Так, Ви маєте право  ставати на квартирний облік і отримувати піднайомну допомогу в Збройних силах України. Почну з правовового обґрунтування.

1. Що стосується права на забезпечення житловими приміщеннями або на отримання грошової компенсації в ВСУ.

Згідно до ст. 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей",  держава зобов`язана забезпечити військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями ( що повинні відповідати вимогам житлового законодавства) або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення. 

Відповідно до абз. 4, 5  ч. 1 ст. 12 Закону, у разі відсутності службового жилого приміщення військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом розміщуються безплатно ( сімейні) - у сімейних гуртожитках.

У разі відсутності можливості розміщення у  сімейних гуртожитках військова частина зобов’язана орендувати для військовослужбовців та членів їх сімей жиле приміщення або за їх бажанням виплачувати грошову компенсацію за піднайом (найом) жилого приміщення.

У разі відсутності жилих приміщень для проживання військова частина зобов’язана орендувати житло для забезпечення ним військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу, та членів їх сімей або за бажанням військовослужбовця виплачувати йому грошову компенсацію за піднайом (найом) жилого приміщення ( абз. 10. ч.1 ст. 12 Закону).

Порядок  забезпечення  військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями  передбаченій Інструкцієй , затвердженій Наказом Міноборони 31.07.2018  № 380 (див.  за  посіланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1020-18#Text ) 

Згідно п.2 Розділу 1 Інструкції, Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями від Міністерства оборони України здійснюється за рахунок:

новозбудованого, вивільненого або придбаного житла;

надання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення (за згодою військовослужбовця);

переобладнання нежилих приміщень фонду Міноборони у жилі (крім приміщень, розташованих на територіях, які використовуються за призначенням військовими частинами)

Порядок та умови   виплати грошової компенсації  визначено Постановою КМУ від 26 червня 2013 р. № 450  див. за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/450-2013-%D0%BF#n11

2. Що стосується права на перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Так, Ви маєте право перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, але за певними обставинами та підставами. 

 Військовослужбовці та члени їх сімей визнаються такими, що потребують поліпшення житлових умов згідно ст. 34 Житлового кодексу, а саме: 

1) забезпечені жилою площею нижче за рівень  ( згідно ст. 47 Житлового кодексу- 13,65 кв. м. на одну особу );

2) які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам;

3) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв`язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім`ї. Перелік зазначених захворювань затверджується Міністерством охорони здоров`я Української РСР за погодженням з Українською республіканською радою професійних спілок;

4) які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів;

5) які проживають тривалий час за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності;

6) які проживають у гуртожитках.

а також згідно Розділу  VІ Інструкції № 380 :

-військовослужбовці та члени їх сімей, які проживають в одній квартирі по дві і більше сім’ї незалежно від родинних відносин, та особи різної статі старші за 9 років, крім подружжя (у тому числі, якщо займане ними жиле приміщення складається більш як з однієї кімнати);

військовослужбовці з числа осіб з інвалідністю внаслідок війни, визначених у пунктах 11, 12 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та члени їх сімей;

члени сімей загиблих, визначені абзацами шостим та восьмим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

військовослужбовці та члени їх сімей, які були забезпечені житловими приміщеннями на територіях, на яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження,- із урахуванням вимог законодавства України щодо тимчасово окупованих територій.

3. Щодо порядку постановки на облік, згідно Розділу VІ Інструкції № 380 :

Облік ведеться в житлових комісіях військових частин (об’єднаних житлових комісіях), військових комісаріатах та КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району.

Для зарахування на облік військовослужбовець подає командиру військової частини рапорт, який реєструється у службі діловодства військової частини, а також наступні документи:

довідки про реєстрацію місця проживання (перебування)  військовослужбовця та членів його сім’ї, які потребують поліпшення
житлових умов;
витяг з особової справи військовослужбовця про склад сім`ї;
довідка про те, чи перебувають члени сім`ї на квартирному  обліку за місцем роботи (у виконавчих органах місцевих рад);
документи, що підтверджують право на першочергове та  позачергове одержання житла, інші пільги.
Інші документи житлова комісія запитує у разі потреби через  командира військової частини у відповідних державних органів,
установ, організацій, громадян.
Див. п. 7 Розділу Інструкції № 380:

На облік не беруться військовослужбовці та члени їх сімей, які:

забезпечувалися під час проходження військової служби житловою площею для постійного проживання від Міноборони;

мають житлову площу на праві власності, що відповідає нормам та вимогам законодавства для забезпечення громадян житлом, крім випадків забезпечення житловими приміщеннями на територіях, на яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження,- із урахуванням вимог законодавства України щодо тимчасово окупованих територій.

Правовий статус Державної прикордонної служби регулюється ЗУ "Про Державну прикордонну службу України" та Положення про Адміністрацію Державної прикордонної служби України, згідно до яким є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні.

Згідно до ПОЛОЖЕННЯ про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України
від 26 листопада 2014 р. № 671, Міноборони є центральним органом виконавчої влади та військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили та Держспецтрансслужба.

ВСУ та Державна прикордонна служба це різні органи виконавчої влади з різним правовим статусом, структурою та головне-  підпорядкуванням ( ВСУ-Мінобороні, Держприкордонслужба-МВС).   

Таким чином, якщо Ваш батько  отримав грошову компенсацію за квартиру, в тому числі і на Вас від Державної прикордонної служби, то Ви не позбавлені права на отримання компенсації або житла від ВСУ, яке підпорядковується Мінобороні  ( Ви ж  надавали підтвердження відсутністі претензій тільки до Державної прикордонної служби).

Якщо у Вас є додаткові запитання, звертайтеся marina.bekalo@gmail.com

З повагою,

Адвокат Бекало Марина

Якщо подобається, тисни кнопку
Не знайшли відповіді на своє запитання? Тоді поставте платне або безкоштовне запитання
Підписуйтесь на B2BConsult.ua в соціальних мережах!
І будьте в курсі правових, податкових, фінансових новин України, а також нашого сервісу!

Підписатися в Facebook

Підписатися в Instagram

Підписатися в Telegram