про розпаювання земель державного підприємства

Доброго дня.Чи не призупинила держава дозвіл на проведення розпаювання земель державного підприємства згідно земельного кодексу  України?


Я чув що терміни відведені державою для проведення ціх заходів вічерпано.


Я пенсіонер ,але звільнився з ДП"Степове" за власним бажанням(не доробив до пенсії 6 місяців). Загальний стаж роботи в ДП"Степове 9 років.Чи можу я сподіватись на отримання земельного паю у разі розпаевки господарства?

21.06.2019 08:44 3925

Консультація виконавця

Марина Бекало
Адвокат Одеса
У сервісі: 5 років
829 відгуків (828 +) (1 -)
Консультацій: 2123
Топ 3 спеціалізації:
  • Податкове право
  • Зовніншньоекономічна діяльність
  • Військове право

Доброго дня. Держава не призупинили дозвіл на проведення розпаювання земель підприємств. 


Так, Законом України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості)  земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" від 5 червня 2003 року  N 899-IV, зі змінами та доповненнями (надалі-"Закон"), зокрема ст. 1, встановлено про те, щоправо на земельну частку (пай) мають: колишні члени  колективних сільськогосподарських підприємств,сільськогосподарських     кооперативів,      сільськогосподарськихакціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів таінших  державних  сільськогосподарських   підприємств,   а   такожпенсіонери  з  їх  числа,  які  отримали  сертифікати  на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку.


Статею 2 Закону встановлено, що документом, що посвідчує право особи на земельну ділянку є трудова книжка члена колективного або іншого   сільськогосподарського   підприємства   чи    нотаріально засвідчена виписка з неї.


Статею 9 Закону передбачено, що у разі подання заяв про виділення земельних часток  (паїв)  у натурі (на місцевості) більшістю власників земельних часток (паїв) у  межах  одного  сільськогосподарського  підприємства  відповідна сільська,  селищна,  міська  рада  приймає  рішення  про  розробку проекту  землеустрою  щодо  організації території земельних часток (паїв).


Звертаю увагу на те, що до Закону були внесені зміни, зокрема доповнено статтею 14-1, якою визначено особливості використання та розпорядження землями підприємств, сільгоспкооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства. Так, статею 14-1 Закону зазначено, що у разі якщо власники земельних часток (паїв) після розподілу  земельних ділянок, що підлягали паюванню, до 1 січня 2019 року не  прийняли рішення про розподіл інших земель, що залишилися у  колективній власності колективного сільськогосподарського  підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, що не було  припинено як юридична особа, та якщо такі землі не передані у  власність у порядку, визначеному законом, розподіл таких земель проводиться згідно з вимогами цієї статті за згодою більшості  осіб, визначених абзацами другим - четвертим частини першої статті  1 цього Закону, яким були виділені земельні ділянки в розмірі  земельної частки (паю).


Тобто, фактично власники часток (паїв) мають у строк до 01.01.19 р. прийняти рішення про розподіл інших земель, які залишились у колективній власності діючого підприємства (не розпайовані).


Якщо  в строк до 01.01.19 року цього не було зроблено, такі землі розподілятимуться за вимогами ст. 14-1 за згодою більшості осіб ( це колишні члени підприємства, які отримали сертифікат на пай, спадкоємці права на пай, який посвідчено сертифікатом, громадяни, які набули право на земельну частку (пай).


Таким чином,  встановлений Законом строк розподілу земель  (до 01.01.19року) стосується земель, які залишились не розпайованими. Якщо цей строк пропущений, то такі землі розподіляються більшістю голосів згідно до ст.14-1 Закону.


З повагою,


Адвокат Бекало М.І. 

Якщо подобається, тисни кнопку